CRAB bulgularının multipl myelom hastalarının prognozunu belirleme etkisi
The effect of CRAB findings on the prognosis of multiple myeloma patients
  1. Tez No: 678063
  2. Yazar: AHMET FARUK KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YAVUZ MALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Multipl miyelom (MM), kemik iliğindeki monoklonal plazma hücrelerinin habis çoğalması ile karakterize bir plazma hücre diskrazisidir. R-ISS evreleme sistemi, gelişmiş prognostik güce sahip yakın zamanda belirlenen bir risk sınıflandırması algoritmasıdır. MM risk sınıflamasında R-ISS sınıflaması için gerekli iFISH ile kromozomal inceleme için uygun şartlar her merkezde mevcut değildir. Literatürde CRAB bulgularının MM prognozu için kolay ve pratik uygulanabilen bir belirteç olabileceği ileri sürülmüştür. Biz bu çalışmada MM belirleyici olaylar arasında yer alan CRAB ve SLiM faktörlerinin ilerlemesiz sağkalım ve genel sağkalım üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği'ne tedavi ve takip amacıyla ve 2012 ile 2021 yılları arasında başvuran 66 MM hastası dahil edilmiştir. Hasta verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS V.25 ile yapıldı. Çalışmanın sonlanım noktaları ilerlemesiz ve genel sağkalım idi.
Özet (Çeviri)
AIM: Multiple myeloma (MM) is a plasma cell dyscrasia characterized by malignant proliferation of monoclonal plasma cells in the bone marrow. The R-ISS staging system is a recently identified risk classification algorithm with enhanced prognostic power. iFISH required for R-ISS classification in MM risk classification is not available in every medical center. It has been suggested in the literature that CRAB findings can be an easy and practically applicable marker for MM prognosis. In this study, we aimed to examine the effect of CRAB and SLiM factors, which are among the determinants of MM, on progression-free survival and overall survival of the MM patients. MATERIAL AND METHOD: 66 MM patients who applied to Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Hematology Clinic for treatment and follow up between 2012 and 2021 were included in the study. Patient data were analyzed retrospectively. Statistical analysis was done with SPSS V.25. The endpoints of the study were progressive free and overall survival.