Van ekolojik koşullarında bazı arpa (Hordeum vulgare L.) çeşit ve hatlarının verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components characteristics of some barley (Hordeum vulgare L.) cultivars and lines under van ecological conditions
  1. Tez No: 698029
  2. Yazar: BULUT ÖNGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bazı iki ve altı sıralı arpa genotiplerinin Van ekolojik koşullarında adaptasyon yeteneklerinin araştırıldığı bu çalışma, 2019-2020 yetiştirme sezonunda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında kuru koşullarda yürütülmüştür. Çalışma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada tane veriminin yanında metrekarede başak sayısı, bitki boyu, başak boyu, başakta tane sayısı, bin tane ağırlığı ve toplam verim gibi bazı verim öğeleri incelenmiştir. Deneme yılında alınan yağış uzun yıllar ortalamasının çok altında (% 60) olmuştur. Aynı zamanda yıllık ortalama sıcaklık da uzun yıllar ortalamasına göre 1.7 oC daha yüksek olmuştur. Bu koşullarda yürütülen denemede kullanılan genotiplere ait metrekarede başak sayıları 396.0-582.0 adet/m² arasında; bitki boyu ba 50.4-80.0 cm arasında; başak boyu 7.1 ile 9.6 cm arasında; başakta tane sayısı 20.9 ile 42.5 adet arasında; toplam verim 346.7 kg/da ile 617.2 kg/da arasında; tane verimi 146.1 ile 275.6 kg/da arasında ve bin tane ağırlığına 38.3 ile 55.7 g arasında değişmiştir. En yüksek tane verimi Burakbey (275.6 kg/da), Calabey, Tarm 92, Akar ve Anka 10 çeşitlerinden elde edilmiştir. Tane verimi bakımından en yüksek gruba giren arpa çeşitlerinin hepsi iki sıralı çeşitlerdir. Buna karşın en yüksek toplam verim altı sıralı bir çeşit olan Olgun çeşidinden (617.2 kg/da) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the yield and adaptability of some barley genotypes tested in the Van ecological conditions. Field trials were established in the experimental area of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Agriculture in the 2019-2020 growing season. The experimental design was a Randomized Blocks Design with three replications. 14 two-rowed and three six-rowed barley genotypes were used as plant material in the experiment. It was investigated grain yield and some yield components such as number of spikes per square meter, plant height, spike length, number of grains per spike, thousand-grain weight, and total yield. Precipitation received in the trial year was well below the long-term average (60%), and the annual average temperature was 1.7 °C higher than the long-term average. The results obtained from the study revealed that the characteristics under study ranged as follows; the number of spikes per square meter is between 396.0-582.0 no/m²; plant height ba between 50.4 and 80.0 cm; spike length between 7.1 and 9.6 cm; the number of grains per spike is between 20.9 and 42.5 no; total yield is between 346.7 and 617.2 kg/da; The grain yield is between 146.1 and 275.6 kg/da, and thousand-grain weight is between 38.3 and 55.7 g. The highest grain yield was obtained from Burakbey (275.6 kg/da), Calabey, Tarm 92, Akar and Anka 10 varieties. All barley varieties, which are in the highest group in terms of grain yield, are two-rowed. On the other hand, the highest total yield was obtained from the Olgun variety (617.2 kg/da), a six-rowed.