Fosfat gübresi üretiminden kaynaklanan fosfojips atıklarından P2O5 (difosfat penta oksit) geri kazanımı
Recovery of P2O5 (diphosphate penta oxide) from phosphogypsum waste from phosphate fertilizer production
- Tez No: 698049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DİLEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fosforik asit üretiminde çok miktarda ortaya çıkan fosfojips atık maddesi küresel bir sorundur. Hem dünya üzerindeki diğer ülkelerde hem de ülkemizde bu sorunun çözümü için değişik alternatifler bulunmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen bu çalışmada sıcaklık, yıkama sayısı, yıkama süresi parametreleri göz önünde bulundurarak fosfojips içerisindeki ağır metal ve ekonomi için değerli P2O5 geri kazanımı değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda sıcaklık, yıkama sayısı, yıkama süresi parametlerinin uygun değerleri belirlenmiştir. Yine yapılan analizlerde kazanılan P2O5 miktarının 3000ppm olduğu gözlemlenmiştir. Bu da lt'de 3 gr, 1 tonda 3kg geri kazanımı ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Phosphogypsum waste material, which occurs in large quantities in the production of phosphoric acid, is a global problem. Different alternatives are tried to be found for the solution of this problem both in other countries around the world and in our country. In this study, which was carried out in this direction, the heavy metal in phosphogypsum and valuable P2O5 recovery for economy were evaluated by considering the temperature, washing number, washing time parameters. As a result of the study, the appropriate values of the temperature, number of washings and washing time parameters were determined. Again in the analyzes, it was observed that the amount of P2O5 gained was 3000ppm. This means a recovery of 3 g per liter and 3 kg per 1 ton.