Arama motoru (google) reklamlarının veri madenciliği yöntemleri ile incelenmesi: Bir e-ticaret sitesi örneği
Investigation of search engine advertisements with data mining techniques: The case of e-commercial site
  1. Tez No: 698048
  2. Yazar: CEMAL FURKAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Değişen yaşam koşulları ve internet kullanımının yaygınlaşması e-ticarete duyulan ihtiyacı artırmıştır. Mağazalara gitmeden ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetlere ulaşabilmek, aralarında karşılaştırmalar yapabilmek e-ticaretin avantajları arasında sayılabilir. Tüketicilerin ürün ve hizmetlere yöneliminde internet reklamcılığının önemi büyüktür. İşletmeler ürün ve hizmetlerini müşterilere zaman- mekan sınırlılığı olmadan, kısa yoldan ve büyük ölçekte sunabilmek için internet reklamcılığından faydalanmaktadır. Bu çalışma Google Ads reklamlarının sipariş performansları üzerindeki olumlu etkilerini tespit etmek amacıyla veri madenciliği yöntemleri kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmanın örnekleminde yer alan işletme 2014 yılından beri e-ticaret yapmakta ve 2019 yılından beri internet reklamcılığını kullanmaktadır. İşletmenin sipariş ve reklam verileri siparişlere etki eden reklam metrikleri ele alınarak incelenmiş, böylece reklamların siparişler üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Veriler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde veri madenciliğinin regresyon, korelasyon ve kümeleme analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda internet reklamlarının ürün satışlarını olumlu yönde etkilediği, reklam etkinlikleri arttığında sipariş dönüşümlerinin de arttığı belirlenmiştir. Reklam veren işletmeler reklam performansını etkileyen değişkenleri veri madenciliği yöntemleriyle analiz ederek reklam performanslarını iyileştirebilirler.
Özet (Çeviri)
Changing living conditions and widespread use of the internet have increased the need for e commerce. Accessing the products and services without going to the stores and making comparisons between them can be counted as the advantages of e commerce. Internet advertising is of great importance in the orientation of consumers to products and services. Businesses benefit from internet advertising in order to present their products and services to customers in a short way and on a large scale, without time space limitations. This study was created by using data mining methods in order to determine the positive effects of Google Ads on order performance. The business in the sample of study has been doing e commerce since 2014 and has been using internet advertising since 2019. The order and advertisement data of the enterprise were examined by considering the advertisement metrics affecting the orders, thus the effects of advertisements on the orders were tried to be determined. Regression, correlation and cluster ing analysis methods of data mining were used to evaluate the relationships between the data. As a result of this study, it was determined that internet advertisements affect product sales positively, and order conversions increase when advertising activities increase. Businesses can improve their advertising performance by analyzing the variables that affect advertising performance with data mining methods.