Mucor mucedo'nun potansiyel alerjen proteinlerinin ekstraksiyonu ve saflaştırılması
Extraction and purification of the potential allergen proteins from Mucor mucedo
  1. Tez No: 698063
  2. Yazar: BEKİR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ, DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya Alerji Örgütü'nün verilerine göre farklı ülkelerdeki alerji yaygınlığı %10-40 arasında değişmektedir. Polen, küf, hayvan tüyü, ev tozu akarı, ilaçlar ve gıdalar en sık karşılaşılan alerjen etkenlerdir. Doğada yaygın olarak bulunan mantarlar alerjen protein üretme potansiyeline sahiptir. Son yıllarda küflerin sebep olduğu alerji vakaları önemli derecede artmakta olup sebep olan alerjenlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Alerjen mantarlardan olan Penicillium, Aspergillus, Rhizopus ve Mucor türleri doğada yaygın olarak bulunmaktadır. Ülkemizde de solunum yolu alerjisi olan 614 hastada, Aspergillus fumigatus, Trichophyton rubrum, Mucor sp, Penicillium notatum, Aspergillus niger ve Alternaria tenius karşı alerjik reaksiyon geliştiği rapor edilmiştir. Çalışmamızda alerjen mantarlardan olan Mucor mucedo (esmer ekmek küfü) kullanılmıştır. Laboratuvarımızda üretilen M. mucedo toplanarak 2 farklı ekstraksiyon yöntemi ile alerjen mantar proteini ekstrakte edilmiştir. Hazırlanan mantar ekstrelerinden protein numuneleri hazırlanarak BCA yöntemi ile potansiyel alerjen proteinlerin total konsantrasyonu tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre etanole göre diyalize tabi tutularak kurutulan mantar örneklerinin protein konsantrasyonunun daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak M. mucedo'nun yüksek protein konsantrasyonuna sahip olduğu saptanmıştır. Alerjik hastalıkların tanısına yardımcı mantar ekstrelerinin hazırlanmasında temel veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the data of the World Allergy Organization, the prevalence of allergies in different countries varies between 10-40%. Pollen, mold, animal hair, house dust mite, medicines, and foods are the most common allergen agents. Common mushrooms in nature have the potential to produce allergenic proteins. In recent years, the cases of allergies caused by molds have increased significantly and studies to determine the causing allergens have accelerated. Penicillium, Aspergillus, Rhizopus, and Mucor species, which are allergic fungi, are widely found in nature. In our country, 614 patients with respiratory allergy have been reported to develop allergic reactions against Aspergillus fumigatus, Trichophyton rubrum, Mucor sp, Penicillium notatum, Aspergillus niger, and Alternaria tenius. Mucor mucedo (brown bread mold), which is one of the allergen fungi, was used in our study. M. mucedo produced in our laboratory was collected and allergen fungus protein was extracted by 2 different extraction methods. By preparing protein samples from prepared mushroom extracts, the total concentration of potential allergen proteins was determined by the BCA method. According to the data obtained, it was determined that the protein concentration of the mushroom samples dried by that were subjected to dialysis was higher than ethanol. As a result, M.mucedo it has been established that has a high protein concentration. Basic data were obtained in the preparation of mushroom extracts that help in the diagnosis of allergic diseases.