How do participation banks differ from conventional banks? A comparative analysis of their financial statements and resilience to macroeconomic changes
Katılım bankaları konvansiyonel bankalardan nasıl ayrışır?finansallarına ve ekonomik koşullardaki değişimlere dirençleri üzerine kıyaslamalı inceleme
  1. Tez No: 698062
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD ÖZYÜRÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT GÜNTAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AHİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAN NAZMİ ÖZSÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, konvansiyonel bankalar ile katılım bankaları arasındaki farklılıkları araştırılmaktadır. Bu kapsamda bankaların finansal tablolarının karşılaştırmalı analizi ve makroekonomik değişikliklere karşı dayanıklılığını araştırılmaktadır. Türkiye'nin en büyük ticari bankalarını 2013 yılının 4. çeyreği ile 2020 yılının 4. çeyreği arasındaki çeyreklik finansallarını inceliyorum. Aynı dönemde makroekonomik değişkenleri de analiz edip ve makroekonomideki değişimlerin konvansiyonel ve katılım bankalarını nasıl etkilediğini araştırıyorum. Analiz sonuçların konvansiyonel ve katılım bankalarının ürün yapısı, varlık kompozisyonu ve verimlilik açısından birbirinden farklı olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu göstermektedir. Analizim ayrıca konvansiyonel ve katılım bankalarının makroekonomideki değişikliklere farklı direnç seviyeleri sergilediğini de göstermektedir. Bu farklılıkların birçoğu katılım bankalarının uyması ve takip etmesi gereken İslami Finans sisteminin getirdiği kurallardan kaynaklaklanmaktadır. Çalışmamın sonucunda katılım bankalarının makroekonomik değişikliklere karşı daha dirençli ve sağlam göründüğü sonucuna vardım. Veri setimdeki diğer bankalara kıyasla, makroekonomideki değişikliklerden ortalama olarak daha az etkilendiklerini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study investigates differentiations between conventional and participation banks and provides comparative analysis of their financial statements and resilience to macroeconomic changes. I examine largest commercial banks in Turkey between 4th quarter of 2013 and 4th quarter of 2020 with quarterly statements. I also study the macroeconomic variables at the same period and investigate how changes in macroeconomy affect conventional and participation banks. My analysis indicate there are some evidence that conventional and participation banks differ from each other with respect to product structure, asset composition and efficiency. My analysis also demonstrate that conventional and participation banks show different resilience levels to changes in macroeconomy. Those differences mainly are result of the sharia-compliant rules that participation banks need to obey and follow. I conclude that participation banks seem more resilient and robust to macroeconomic changes. On average, they are affected less by the changes in macroeconomy compare to other banks in my data.