Turizm paydaşlarının sürdürülebilir gelişmeye yönelik tutumları: Shahat şehri örneği
Tourism stakeholders attitudes toward sustainable developments: A case in Shahat city
  1. Tez No: 541745
  2. Yazar: ABDELGADIR F.A. ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Turizm, dünyada ülkelerinin ekonomilerini canlandırmak için en önemli kaynak haline gelmiştir. Turizm, altyapıya yapılan muazzam yatırımları teşvik eder ve devletlerin, ekonomik fırsatları eşitlemeye yardımcı olarak ve kırsal sakinleri kalabalık şehirlere göçünü önleyerek iş fırsatları yaratmaya ve yerel halkın yaşam koşullarını iyileştirmeye yardımcı olacak ödemeler dengesini geliştirmelerine yardımcı olur (WTO, 2007)Libya ekonomisi hala büyük ölçüde petrole bağlıdır ve diğer sektörlerin gelir çeşitlendirilmesi noktasında geliştirilmesi gerekmektedir. Fakat turizm sektörü gibi alanlara devlet tarafından yeterli destek sağlanmamaktadır. Fakat uzun vadede yararlanabilmek için de turizmin gelişmesi sürdürülebilir olmalıdır. 1997 Berlin Deklarasyonu,“turizmin sürdürülebilir biçimlerine ulaşılmasının, plancıların, karar vericilerin ve paydaşların turizm gelişiminde sürdürülebilir eylemlere yönelik tutumlarını anlaşılması ilgili tüm paydaşların sorumluluğudur”şeklindedir.“ Çalışmanın amacı, paydaşların turizm gelişimine yönelik tutumları incelenerek ve anahtar paydaşların turizm için sağlayabileceği desteğin kapsamını tanımlayarak gelecekte Shahat Kentinde (SC) sürdürülebilir turizm gelişimi yaratma olasılığını araştırmaktır .Shahat şehri, birçok ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlarına çözüm bulabilmek için acil olarak kalkınma projelerine ihtiyaç duyan Libya'daki diğer şehirlerin benzeri olduğu için çalışma yeri olarak seçilmiştir. Bu çalışmada, yerel sakinler, turistler, hükümet sektörü ve özel sektör olmak üzere dört kilit paydaş grubu seçilmiştir. Araştırmacı, asıl verileri toplamak için ”karma yöntem" kullanmıştır: Yerel sakinlerin ve turistlerin tutumlarını keşfetmek için anahtar bir yöntem olarak kullanılan anket kullanılmış, ve kamu ve özel sektörün tutumlarını araştırmak için görüşme yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmacı gerçekleri gözlemlemek için bazı turistik bölgelere saha ziyaretleri yapmış ve ikincil verileri yayınlanan raporlar, çalışmalar, kitaplar, tablolar, resimler ve haritalardan elde etmiştir. Çalışma, turistik ürünlerin miktarı ve kalitesi bakımından kentte iyi turistik kaynakların varlığını doğrulayan bazı önemli bulgulara ulaşmış ve yerel ve küresel seviyelerde rekabet olasılığını tespit etmiştir. Ancak keşif, bakım, reklamcılık ve eğitim bakımından pek çok turistik bölge daha fazla dikkat ve ilgiye ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the tourism has become one of the most important resources in supporting and stimulating the economy in many countries. It stimulates massive investment in infrastructure and helps improve the balance of payments, which will help create jobs, improve people's living standards and equal economic opportunities (WTO, 2010). The Libyan economy is still dependent on its revenues mainly on petroleum resources, knowing that there are other sectors that would help diversify the sources of income but did not give it importance by the successive Governments ( tourism sector as an example). and to be a long-term tourism development must be Sustainability. Berlin Declaration of 1997 suggested that ''achieving sustainable forms of tourism is the responsibility of all stakeholders involved, where it is critical that planners and decision-makers understand the attitudes of stakeholders towards sustainable actions in tourism development". This study aimed to find out the possibility of creating a sustainable tourism development in the future in the Shahat City (SC), By identify the extent of support that may acquire from stakeholders for tourism, according to their opinions and attitudes toward tourism development. The City of Shahat was chosen for this study because it represents many cities which are severe need for projects of development to find solutions to some of the social, environmental and economic problems. Four major groups of tourism stakeholders were chosen to take part in this study(tourists, local residents, private sector, and the public sector). In this study, the researcher used mixed methods to a key tool in data collection such as Interviews were used to identify the attitudes of the private and public sectors and questionnaire used as a key method to explore the attitudes of tourists and residents. This study concluded several important results which confirmed the abundance of good tourism components and resources in the City in terms of quality and quantity of the tourist product and determent the possibility of competitiveness at the regional and international levels.