Okul öncesi öğretmenlerinin farklı eğitim programlarına olan algılarının derecelendirilmesi
Grading of preschool teachers perceptions of different educational programs
- Tez No: 698077
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ZEMBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Okul öncesi dönemde eğitim çok önemlidir. Farklı tarihçelere sahip olan farklı eğitim programları, çocukların gelişimlerine uygun müfredatlar ve etkinlikler sunarak çocuğun gelişimini hedefler. Eğitimin önemli bir parçası olan öğretmenlerin de programlar ile ilgili bilgi sahibi olması çocukların eğitim süreçleri için oldukça önemlidir. Bu nedenle bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin farklı eğitim programlarına olan algılarının derecelendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya, İstanbul ilinden 132 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler öğretmenlerin cevapları doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin cevaplarında en çok öne çıkarılan program Montessori, hiç öne çıkarılmayan program ise Reggio Emilia olmuştur. Öğretmenlerin mezun oldukları bölüm, farklı eğitim programlarına yönelik ders alma durumları ve hizmet içi eğitim alma durumlarına göre verdikleri yanıtlarda benzerlikler olsa da büyük bir çoğunluğunda farklılıklar görülmüştür. Cevaplarda oluşan bu çeşitlilik nedeniyle eğitim sürecinde önemli bir yere sahip olan öğretmenlerin programlar ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerektiği ve mezun olunan bölümün, farklı eğitim programlarına yönelik ders alma durumlarının ve çalışılan süre içerisinde hizmet içi eğitimlere katılımın da programlar hakkında bilgi sahibi olmalarında etkili olabileceği düşünülmektedir. Öğretmenlerin farklı eğitim programları ile ilgili kitapları, yapılan araştırmaları ve konu ile ilgili eğitimleri takip ederek bilgi edinmeleri ve edindiği bilgileri güncelleştirmek için de seminerlere ve hizmet içi eğitimlere katılarak programları incelemeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Education is very important in the preschool period. Different educational programs with different historical backgrounds aim to support children's development via offering variant curricula and activities suitable for the development of children. It is very important for children's education processes that teachers, who are an important part of education, also have knowledge about the programs. Therefore, in this study, it is aimed to grading the perceptions of preschool teachers about different education programs. Qualitative research method was used in this research. 132 preschool teachers from Istanbul participated in the research. Data were collected the personal information form and questionnaire prepared by the researcher. The data were examined in line with the answers of the teachers. As a result of the research, the most prominent program in the answers of the teachers was Montessori, and the program that was not highlighted was Reggio Emilia. Although there are similarities in the answers of the teachers according to the department they graduated from, the status of taking the course on different education programs and in-service training, differences were observed in the vast majority of them. Due to this diversity in the answers, it is thought that teachers, who have an important place in the education process, should know the programs and that the department from which they graduated, the status of taking a course on different education programs and participating in in-service trainings during the working period may also be effective in gaining knowledge about the programs. It can be suggested that teachers should examine the programs by participating in seminars and in-service trainings and it is also suggested that teachers should obtain information via following books, research and trainings related to different education programs and to renew the information they have acquired.