Sürdürülebilir kalkınmada yeşil kütüphanelerin rolü: Başkent Üniversitesi Kütüphanesi örneği
The role of green libraries in sustainable development: The caseof Başkent University library
  1. Tez No: 698078
  2. Yazar: ELİF KÜBRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Her geçen gün kalabalıklaşan dünyamız, insanları hızla tükenen kaynaklar ve artan kirlilik sorunları için çareler aramaya yöneltmiştir. Hayatımızın her alanında sorumlu davranmayı ve sahip olduğumuz imkânları dengeli kullanmamız gerektiğine vurgu yapan sürdürülebilirlik kavramı özellikle günümüzde önem atfedilen bir konu olmuştur. Yaşam boyu öğrenme deyince aklımıza gelen ilk yerlerden biri olan kütüphanelerin de bu konuda bilinçli davranması beklenmektedir. Kütüphanelerde çalışan gerek kütüphaneciler gerekse diğer personelin, çalıştığı kurumların ne kadar sürdürülebilir olduğunun farkında olmaları beklenmektedir. Örnek olay tarama modeli ile yapılan araştırmada, nitel veri toplama tekniklerinden olan görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında Başkent Üniversitesi Kütüphanesi çalışanlarına görüşme tekniği ile 23 tanesi kapalı uçlu olacak şekilde 27 soru sorulmuştur. Konu ile ilgili yine inşaat projesi yöneticileri ile görüşme yapılıp açık uçlu 14 soru sorulmuştur. Bulgular karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek, mevcut durum ortaya konmuş ve daha yeşil olma yolunda üniversite kütüphaneleri için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our world, which is getting crowded day by day, has led people to seek solutions for rapidly depleting resources and increasing pollution problems. The concept of sustainability, which emphasizes the need to act responsibly in all areas of our lives and to use the opportunities we have in a balanced way, has become a subject of particular importance today. Libraries, one of the first places that come to our minds when it comes to lifelong learning, are also expected to act consciously in this regard. Both librarians and other staff working in libraries are expected to be aware of how sustainable the institutions in which they work. In the research conducted with the case study model, the interview technique, which is one of the qualitative data collection techniques, was used. Within the scope of the research, 27 questions were asked to the staff of Başkent University Library, 23 of which were closed- ended, using the interview technique. Again, interviews were held with construction project managers on the subject and 14 open-ended questions were asked. The findings were evaluated comparatively, the current situation was revealed and various suggestions were made for university libraries to become greener.