COVID-19 pandemi sürecinde merkez bankaları politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of central banks policies during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 698079
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞİRİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
COVID-19 pandemisi, 2019 Aralık ayında Çin'de ortaya çıkmasının ardından 2020 yılının ilk çeyreğinde dünya geneline hızla yayılarak küresel hale gelmiştir. Salgının yayılmasını önlemek adına kısıtlama kararlarının alınması sosyal yaşamın yanında ekonomik yaşamı da olumsuz etkilemiştir. Ekonomiler üzerinde oluşan olumsuz etkiyi hafifletmek için parasal, mali ve düzenleyici önlemler uygulanmıştır. Bu tezde, seçili merkez bankaların (TCMB, ECB, FED, BCB, SARB) uyguladıkları para politikaların benzerlikleri ve farklılıkları konumlandırılmış ve bu politikaların ekonomileri üzerindeki yansılamaları analiz edilmiştir. Ayrıca, merkez bankaların salgına karşı uygulamaya aldıkları önlemlerin etkisi belirlenen ekonomik göstergeler (Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Cari İşlemler Dengesi, Toplam İhracat Büyümesi, Toplam İthalat Büyümesi, Kapasite Kullanım Oranı, İmalat PMI, Kişi başı milli gelir) üzerinden 2020 yılı baz alınarak karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir. Parasal önlemlere ek olarak mali ve düzenleyici önlemlere de yer verilmiştir. Seçili merkez bankaları uyguladıkları para politikası ile daha çok olumsuz etkilenen reel sektörü canlı tutmak için kredi akışları sağlanmış ve parasal aktarım mekanizması güçlendirilmiştir. Uygulamaya alınan mali politikalar ile hanehalkı ve işletmelerin gelir kaybı giderilmeye çalışılmıştır. Düzenleyici önlemler ise, bankaların işletmeler ve hanehalkına kredi akışını sürdürmeye yönelik destek/teşvik amaçlı olmuştur. Uygulanan politikalar ile seçili merkez bankaları pandemiye karşı hızlı ve büyük ölçekli önlemler alarak piyasalardaki ekonomik stresi kısa vadede azalttıkları sonucuna ulaşılmıştır. Mali ve para politikaları birbirini tamamlayıcı nitelikte olmuştur. Ayrıca, pandemi ile oluşan ekonomik sorunlar ortaya konularak özellikle başarılı sonuçlar elde etmiş çalışmalardan yola çıkarak politika önerileri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID - 19 pandemic has become global, spreading rapidly around the world in the first quarter of 2020 after it appeared in China in December 2019. In order to prevent the spread of the epidemic, the decision to restrict social life as well as economic life has negatively affected. Monetary, fiscal and regulatory measures have been implemented to mitigate the negative impact on economies. In this thesis, the similarities and differences of the monetary policies applied by the selected central banks (CBRT, ECB, FED, BCB, SARB) were positioned and the reflections of these policies on their economies were analyzed. In addition, the central bank implemented measures to the outbreak have determined the effect of economic indicators (Consumer Price Index (CPI), producer price index (PPI), current account balance, total exports, total imports Growth, capacity utilization, manufacturing PMI, per capita national income) were analyzed in a comparative manner on the basis of through 2020. In addition to monetary measures, financial and regulatory measures are also included. Credit flows have been provided and the monetary transfer mechanism has been strengthened to keep the real sector alive, which is more negatively affected by the monetary policy implemented by selected central banks. The financial policies implemented tried to eliminate the loss of income of households and businesses. Regulatory measures, on the other hand, were aimed at supporting/encouraging banks to continue the flow of credit to businesses and households. It has been concluded that with the policies implemented, selected central banks have reduced economic stress in the markets in the short term by taking quick and large-scale measures against the pandemic. Fiscal and monetary policies have been complementary. In addition, policy proposals have been produced based on studies that have achieved particularly successful results by identifying economic problems caused by the pandemic.