Fındık üretim işletmelerinde maliyet muhasebesi uygulamaları: Giresun ili örneği
Cost accounting applications in hazelnut production enterprises: The case of Giresun province
- Tez No: 698080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERÇEMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüz ekonomik şartlarında değişen rekabet koşullarına karşı ayakta kalabilmek amacıyla işletmelerin maliyet muhasebesi uygulamalarına önem vermeleri gerekir. İyi bir maliyet sistemi modeli, işletmenin karar verme ve karlılığını belirleme noktasında oldukça gereklidir. Diğer işletmelerde olduğu gibi fındık işletmelerinde de yöneticiler etkin karar verme noktasında maliyet muhasebesi verilerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu doğrultuda yapılan çalışmada, fındık işletmelerinde yönetim etkinliğinin artırılması ve doğru karar mekanizması oluşturabilmek amacıyla bir maliyet sistemi modeli ortaya koymaya çalışılmıştır.Giresun ilinde faaliyet gösteren bir fındık işletmesinin ezme üretim hattında gerçekleştirilen çalışmada hesaplamalar 2017-2018 yılı mali verileri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı fındık işletmeleri ve diğer sektör işletmelerine örnek teşkil edecek bir maliyet sistemi ortaya koymaktır. Bu doğrultuda öncelikle işletmenin mevcut olarak kullandığı yöntem olan Ağırlıklı Ortalama Yöntemine dayalı Safha Maliyet Yöntemi ile daha sonra işletmeye uygun görülen FİFO Yöntemine dayalı Safha Maliyet Yöntemi ile hesaplamalar yapılmıştır. Elde edilen bulgular karşılaştırıldığında FİFO yönteminde fındık hammaddesinin fiyat dalgalanmaları göz önünde bulundurulduğundan Ağırlıklı Ortalamaya göre daha fazla maliyete katlanıldığı sonucu elde edilmiştir. Bu da şunu göstermektedir ki işletmenin bulunduğu sektör ve kullandığı hammaddenin fiyat politikalarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca literatürde maliyet muhasebesi ile ilgili birçok çalışma olmasına rağmen, fındık işletmelerinde maliyet muhasebesi uygulaması ile ilgili çalışmaların oldukça az olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktır.Companiesarerequiredtogiveweighttocostaccountingapplications in ordertostandtowardschangingcompetitiveconditions in today'seconomicconditions. An efficient model of costsystem is quitenecessarytodecideanddeterminetheprofit of business. As it is in othersectors, managers in hazelnutproductionfirmsalsoneedtocostaccountingdataforeffectivedeciding. Inthisstudy, therefore, it is attemptedtoprovide a model of thecostsystemtoincreasethepractices of managementandcreatethemechanismfor an efficientdecision in hazelnutbusinesses. Calculations in thestudycarriedoutbased on thehazelnutspreadproductionlineoperating in thehazelnutfirmlocated in Giresun Financial data fortheyears of 2017-2018 is usedforthecalculations. The main purpose of theresearch is tooffer an exemplifiedsystem of costto be used in hazelnutandothersectors. Tofulfilthisaim, calculationsarefirstmadewiththephasecostmethodbased on theWeightedAverageMethod, which is currentlyusedbythecompany, andthenthephasecostmethodbased on the FIFO Method, which is appropriateforthebusiness, areapplied. Whenthefindingsarecompared, thestudyconcludesthatbecausethepricefluctuations of thehazelnutrawmaterialaretakenintoconsideration in the FIFO Method, morecostsareincurredcomparedtotheWeightedAverageMethod. Thisshowsthat it is importanttoconsiderthesectorthattheenterprise is locatedandthepricepolicies of therawmaterialused. Moreover, althoughthere is numerousresearchfocusing on costaccounting in theliterature, thestudiesaboutthepractice of costaccounting in thehazelnutbusinessarequitefew. Therefore, it is believedthatthisresearchwillcontributetotheliterature.