Covıd-19 pandemisi sürecinde Bitcoin, altın ve S&P500 reaksiyonları
Bitcoin, gold and S&P500 reactions during the Covid-19 pandemic
- Tez No: 823386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, benzeri görülmemiş COVID-19 salgınına bir yanıt olarak yürürlüğe giren olağanüstü parasal genişleme politikaları karşısında üç önemli varlığın (Altın, S&P500 ve Bitcoin) sergilediği tepkilerin kapsamlı bir araştırmasını incelemektedir. 2020'nin başlarında salgının patlaması, küresel finans piyasalarında ve daha geniş ekonomik manzarada derin kesintilere yol açarak, hükümetleri ve merkez bankalarını krizin yansımalarını hafifletmek için kapsamlı parasal önlemler almaya sevk etti. Bu çalışma, pandemi kaynaklı belirsizlikler ile önemli parasal müdahaleler arasındaki karmaşık etkileşimi çözmeyi ve bu kilit varlıkların tepkilerini şekillendirmeyi amaçlıyor. Araştırma, GARCH (Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Değişken Varyans), MS-GARCH (Çok Değişkenli Genelleştirilmiş Otomatik Regresif Koşullu Değişken Varyans), CNN (Evrişimli Sinir Ağı) ve RNN ( Tekrarlayan Sinir Ağı). Bu modellerin sistematik bir araştırması yoluyla çalışma, bu kritik dönemeçte Altın, S&P500 ve Bitcoin'in muazzam parasal müdahalelere verdiği tepkilerdeki yalnızca ortak noktaları değil, aynı zamanda farklılaşan yörüngeleri de ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu araştırmanın bulguları, yatırımcılar, finansal kurumlar ve politika yapıcıları kapsayan çeşitli paydaş yelpazesine paha biçilmez bilgiler sağlamaya hazırdır. Bu kilit varlıkların pandemi sırasında benzeri görülmemiş genişleyici para politikaları manzarasında nasıl gezindiğinin incelenmesi, yatırımcıları dalgalı piyasalarda gezinme ve portföylerini optimize etme konusunda daha yüksek bir dirayetle güçlendirebilir. Finansal kurumlar için, varlıkların tepkilerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılması, risk yönetimi stratejilerinde ince ayar yapmak için bir pusula görevi görebilir ve böylece portföylerinin dayanıklılığını artırabilir. Aynı derecede önemli olan politika yapıcılar, kriz senaryoları sırasında geniş parasal müdahalelerin etkinliğine dair hayati içgörüler toplayabilir ve böylece krizi hafifletmeye yönelik daha bilinçli bir yaklaşımı teşvik edebilir. Özetle, bu tez, Gold, S&P500 ve Bitcoin'in küresel bir pandemi ve geniş kapsamlı para politikalarının benzeri görülmemiş birleşimiyle nasıl arayüz oluşturduğuna ışık tutarak mevcut bilgi birikimine incelikli ve çok yönlü bir bakış açısı getiriyor. Araştırma, bu varlıkların tepkilerine odaklanarak, gelecekteki krizlerin karmaşık arazisinde gezinmek ve pandeminin neden olduğu belirsizlikler ile geniş parasal müdahalelerin etkileşimine uyumlu yatırım stratejileri tasarlamak için entelektüel araç setini güçlendiriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a comprehensive survey of the responses of three key assets (Gold, S&P500 and Bitcoin) to the extraordinary monetary easing policies enacted in response to the unprecedented COVID-19 pandemic. The outbreak of the epidemic in early 2020 caused deep disruptions to global financial markets and the broader economic landscape, prompting governments and central banks to take comprehensive monetary measures to mitigate the repercussions of the crisis. This study aims to unravel the complex interplay between pandemic-induced uncertainties and key monetary interventions and shape the responses of these key assets. The research is based on GARCH (Generalized Autoregressive Conditional Variable Variance), MS-GARCH (Multivariate Generalized Autoregressive Conditional Variable Variance), CNN (Convolutional Neural Network) and RNN (Recurrent Neural Network). Through a systematic exploration of these models, the study aims to uncover not only commonalities but also divergent trajectories in Gold, S&P500 and Bitcoin's responses to massive monetary interventions at this critical juncture. The findings of this research stand ready to provide invaluable information to a diverse spectrum of stakeholders, including investors, financial institutions and policy makers. Examining how these key assets are navigating the unprecedented landscape of expansionary monetary policies during the pandemic could empower investors with greater acumen to navigate volatile markets and optimize their portfolios. For financial institutions, a detailed understanding of the assets' responses can serve as a compass for fine-tuning their risk management strategies, thereby increasing the resilience of their portfolios. Equally important, policy makers can gather vital insights into the effectiveness of broad monetary interventions during crisis scenarios, thereby encouraging a more informed approach to crisis mitigation. In a nutshell, this thesis takes a nuanced and multifaceted view of current knowledge, shedding light on how Gold, S&P500 and Bitcoin are interfacing with the unprecedented combination of a global pandemic and far-reaching monetary policies. By focusing on the responses of these assets, the research strengthens the intellectual toolkit for navigating the complex terrain of future crises and designing investment strategies adapted to the interaction of pandemic uncertainties and broad monetary interventions.