E-okul sisteminin hesap verebilirlik açısından yönetici ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the e-school system according to the opinions of administrators and teachers in terms of accountability
- Tez No: 698081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı hesap verebilirlik açısından e-okul uygulamalarının yönetici ve öğretmen görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesidir. Bu kapsamda araştırma nitel araştırma yönteminde fenomenolojik araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Polatlı ilçe merkezinde bulunan resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan yönetici ve öğretmenler oluşan evren içerisinden ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla belirlenen 15 yönetici (Katılımcıların 5'i ilkokul, 5'i ortaokul, 5'i lise yöneticisidir.) 15 öğretmene (Katılımcıların 5'i ilkokul, 5'i ortaokul, 5'i lise öğretmenidir.) araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler içerik analizi tekniğine uygun olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çalışmaya katılan okul yöneticilerinin eokul kavramını; okul işlemleri, öğrenci işlemleri, sistem, zaman yönetimi, veliler, şeffaflık, nakil işlemleri, eğitime yansıması, hesap verebilirlik, sınıf bilgileri, otomasyon, entegrasyon, e-okulun işlevselliği, derslerin girilmesi, kayıt işlemleri ve mali konular ile ilişkilendirdikleri gözlemlenmiştir. ii Araştırmaya katılan öğretmenler e-okul kavramını; Öğretmenlerin okul faaliyetleri, öğrencilerle ilgili konular, bilgi sistemleri, öğretmenlerle ilgili konular, şeffaflık, sistem, hesap verebilirlik, zaman yönetimi, işlevsellik, sorumluluk ve okul yönetimi (idare) konularıyla ilişkilendirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate e-school applications based on the opinions of administrators and teachers in terms of accountability. In this context, the research was carried out in the phenomenological research design in the qualitative research method. In the 2020-2021 academic year, 15 administrators (5 of the participants are primary school, 5 of them are middle school, 5 i is a high school administrator). A semi-structured interview form developed by the researcher was applied to 15 teachers (5 of the participants are primary school, 5 are secondary school teachers and 5 are high school teachers). The data collected within the scope of the research were analyzed in accordance with the content analysis technique. As a result of the research, the school administrators who participated in the study; It has been observed that they relate to school operations, student transactions, system, time management, parents, transparency, transfer operations, reflection on education, accountability, classroom information, automation, integration, functionality of e-school, entering courses, registration processes and financial issues. The teachers participating in the research; It has been observed that teachers associate them with school activities, student-related issues, information systems, teacher-related issues, transparency, system, accountability, time management, functionality, responsibility and school management (administration).