Osmanlı'nın son yılları ile Cumhuriyetin ilk yıllarında bir ilmiyeli: Ahmed Şirânî Efendi (1879-1945)
A religious scholar in the last years of the OttomanEmpire and the first years of the republic: Ahmed ŞirânîEfendi (1879-1945)
- Tez No: 698083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toplumda, insanlar üzerinde, etki eden kişilerin hayatlarını anlatan ve o kişileri geneliyle (hayatı, eseri, kişiliği, görüşleri vs.) tanıtmayı hedefleyen biyografi türü, temel olarak mevcut bir gerçeklikten yola çıkar. Böylece kişiyi bütün yönleriyle olduğu gibi insanlara tanıtır. Yapmış olduğumuz bu tez çalışması şimdiye kadar hakkında detaylı bir çalışma yapılmamış Osmanlı ulemasından Ahmed Şirânî'ye aittir. Bu çalışmadaki amaç, geçmişte Osmalı Devleti ile günümüz Türkiye Cumhuriyeti arasında yaşamış önemli fikir, düşünce ve din adamı olan Ahmed Şirânî'yi tanıtmak, eserlerini ve etkilerini inceleyip okuyucuya sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Biography, narrating the lives of those who influence people in society and aiming to introduce these persons on the whole (his/her life, works, personality, world- view etc.), is based on an existing reality. Thereby, it introduces the person to the people in all aspects. This thesis is related to Ahmed Şirânî, an Ottoman ulama, on whom no detailed study has been conducted so far. The purpose of this study is to introduce Ahmed Şirânî, an important intellectual, thinker, and Islam scholar who has lived in the era between the Ottoman Empire and the Republic of Turkey, and to present his works to the reader by examining them and their effects.