A study of the role of leadership in Russian foreign policy (1991-2019)
Rus dış politikasında liderliğin rolü (1991-2019)
- Tez No: 698099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği'nin 1991 yılındaki dağılmasından başlayıp 2019'a kadar süregelen Rus dış politikasındaki liderliğin rolüne ilişkin bir çalışmadır. Rusya Federasyonu Başkanlığı görevini yürüten üç liderin liderlik tutumlarını, dış politika karar, eylem ve bunlara ilişkin etkenleri ele almaktadır. Rusya Federasyonu 1991'den 2019'a kadar, dış politika eğilimleri farklılık gösteren ve dış politika kararlarının dönemin şartları ve başkanlık dönemlerinde öne çıkan Rus ulusal çıkarlarını da içeren pek çok değişkence şekillendiği, üç farklı devlet başkanı tarafından yönetilmiştir. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı üç devlet başkanının liderlik biçimlerinin Rus dış politikası içinde nasıl şekillendiğini ve Rus dış politikasına nasıl yansıdığını göstermek ve yürüttükleri özgü dış politika hamlelerinin arkasında yatan nedenlere ilişkin açıklama sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışma yedi bölümden meydana gelmektedir; birinci bölüm, tezin amacı, önemi, araştırma soruları, sınırlılıkları, bölüm özetleri ve tezin araştırma yöntemini içeren bir giriş bölümü niteliğindedir. İkinci bölümde Rus dış politikasında Sovyet sonrası liderlik rolü tartışılmıştır. Sonraki dört bölüm Rus dış politikasında değişen liderlik rolü ve algısıyla beraber, üç liderin de liderlik rolü detaylı bir şekilde sunulmuştur. Nitekim, üçüncü bölümde Yeltsin'in, dördüncü bölümde Putin'in, beşinci bölümde Medvedev'in ve altıncı bölümde 2012 sonrası Putin'in liderlik rolü, değişen şartlar ve özgün dış politika hamleleriyle birlikte tartışılmıştır. Son bölüm ise, sonuç niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of the role of leadership in Russian foreign policy from 1991 to 2019. The study attempts to explain the leadership roles of the three Russian presidents within the context of their foreign policy decisions, actions and related parameters. Over the periods from 1991 to 2019, Russian Federation has been led by three different presidents, whose foreign policy tendencies differed and their decisions were shaped by many factors determined by the circumstances of the time and the prioritized Russian national interests. Accordingly, the aim of this thesis is to show in which circumstances these leadership roles have been formed and how they were reflected into Russian foreign policy by providing the reasons behind specific foreign policy moves during the rule of the three leaders. For this purpose, the thesis is divided into seven chapters. The first chapter consists of the introduction and is organized to describe the aims and importance of the thesis, the research questions, limitations of the thesis, the methodology of the research and the literature review. The second chapter constitutes the leadership role in post-Soviet foreign policy. The next four chapters provide a detailed presentation of each three presidents' leadership role along with the changing leadership perception and role in Russian foreign policy. Thus, Yeltsin's leadership role is discussed in the third chapter, Putin in the fourth, Medvedev in the fifth and Putin's post-2012 period in the sixth chapter, touching upon the changing patterns and specific moves of foreign policy during their presidency periods. The final section is the conclusion.