Çakal (Canis aureus Linnaeus, 1758)'ın Trabzon, Arsin, Yanbolu Vadisi'nde yükseltisel alan kullanımı
Altitudinal habitat use of Jackal (Canis aureus Linnaeus, 1758) in Trabzon, Arsin, Yanbolu Valley
  1. Tez No: 698102
  2. Yazar: TARIK BUĞRA SARUHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTUĞ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çakal (Canis aureus)'ın Trabzon, Arsin, Yanbolu Vadisi'nde yükseltisel alan kullanımının araştırıldığı bu çalışma, 2019 yılının Eylül ile 2021 yılının Şubat ayları arasında gerçekleşmiştir. Toplam alanı 158 km2 olan araştırma alanında, 62 günlük arazi çalışması yapılmıştır. Arazi çalışmalarında doğrudan ve dolaylı gözlem yöntemleri kullanılmıştır. Doğrudan gözlemler, fotokapan kullanımının yanı sıra, bir veya iki kişi tarafından nokta ve hat boyu gözlemleriyle gerçekleştirilmiştir. Dolaylı gözlemlerde Çakal'a ait ayak izi, dışkı, gibi iz ve belirtilerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda en düşük 40 metre en fazla da 1514 metre yükseltilerde orman üst sınırına kadar hemen her yükseltiden Çakal'a ait ait 253 adet fotokapan görüntüsü, bir alanda doğrudan gözlem, üç alanda 16 Çakal uluma sesi ve bir alanda ayak izi gibi veriler elde edilmiştir. Çakal'ın düşük yükseltilerde tarım alanları ve yerleşim alanlarına yakın alanlarda yayılış gösterirken, daha yüksek kesimlerde genellikle ormanlık alanlara veya ormana yakın alanlara bağımlı olduğu tespit edilmiştir. Ormanlık alanlarda ise kapalılığı düşük alanların yanı sıra kapalılığı yüksek ormanları da rahatlıkla kullandığı görülmüştür. Çakal'ıtehdit eden unsurlar; tür ile ilgili bilgi eksikliği, kaçak av, yırtıcı baskısı, başıboş köpekler, yollar, tarımsal ilaçlar ve çevre kirliliğidir.
Özet (Çeviri)
In this study, altitudinal distribution and habitat use of Golden jackal (Canis aureus) by in Trabzon, Arsin, Yanbolu Valley were tried to be determined starting from September 2019 to February 2021. In the study area with a total area of 158 km2, 62–day fieldwork was carried out. Direct and indirect observation methods were used in field studies. Direct observations were made by one or two people using point and line observations, as well as using a camera trap. In indirect observations, signs such as Jackal's footprints, scats, etc. were used. As a result of the research, data such as 253 camera trap images of the Jackal, direct observation in one area, 16 Jackal howling sounds in three areas, and footprints in one area were obtained from almost every altitude up to the upper limit of the forest at an altitude of at least 40 meters and a maximum of 1514 meters. While it is seen that the Jackal distributes in areas close to agricultural and residential areas at low altitudes, it was determined that it generally distributes in forest areas at higher elevations. In forest areas, it has been observed that it can easily use forests with high closure as well as forest areas with low closure. Elements that threaten the Jackal are lack of information about the species, poaching, predator pressure, stray dogs, roads, agricultural drugs, and environmental pollution.