Yeni evli bireylerde bağlanma boyutları ve aldatma eğilimi ilişkisinde duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation in the relationship between attachment dimensions and infidelity tendency among newlywed couples
- Tez No: 698106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı yeni evli bireylerde bağlanma boyutları (kaygı ve kaçınma) ve aldatma eğilimi ilişkisinde duygu düzenlemenin aracı rolünü incelemektir. Evlilik süresi 5 yılı aşmamış 195 yeni evli bireye Yakın İlişkilerde Yaşantıları Envanteri- II (YİYE- II), Aldatma Eğilimi Ölçeği (AÖÇ) ve Duygu Düzenleme Anketi (DDA) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Bağlanma boyutları, duygu düzenleme ve aldatma eğilimi arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi; duygu düzenlemenin aracı rolünü belirlemek için ise SPSS Process programı ile 4. Model kullanılarak aracılık analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarından, beklenen aracılık rolünü desteklemediği ortaya çıkmıştır. Sonuçlara göre, bağlanma boyutları ile aldatma eğilimi arasında ve bağlanma boyutları ile duygu düzenleme stratejileri arasında ve duygu düzenleme stratejilerinden baskılama alt boyutu ile aldatma eğilimi arasında anlamlı ilişkiler bulunurken; aracılık rolüne bakıldığında duygu düzenleme stratejilerinin bağlanma boyutları ve aldatma eğilimi ilişkisinde aracı role sahip olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study was to investigate the mediating role of emotion regulation strategies in the relationship between attachment dimensions (i.e., attachment anxiety and avoidance) and infidelity tendency in the newlywed couples who are in the new couple stage. 195 newly married individuals who had been married less than 5 years completed measures of Experiences in Close Relationships- Revised (ECR-R), Aldatma Eğilimi Ölçeği (AEÖ) and Emotion Regulation Questionnaire (ERQ). The obtained data were analyzed with SPSS 24 program. Pearson correlation analysis to examine the relationship between attachment dimensions, emotion regulation and infidelity tendency. In order to determine the mediating role of emotion regulation, mediation analysis was performed using the 4th mode via SPSS Process program. It has been revealed that the research do not support the expected mediation role. According to the results, there was a significant relationship between attachment dimensions and infidelity tendency, between attachment dimensions and emotion regulation strategies and finally between suppression sub-dimension -one of the emotion regulation strategies- and infidelity tendency. When the mediating role is examined, it has been determined that emotion regulation strategies have no mediator role in the relationship between attachment dimensions and infidelity tendency. The findings obtained from the research were discussed in the light of the literature.