Fikirler Mecmuası tahlili fihrist, inceleme, seçme metinler (1-30. sayılar)
Examination on the Fikirler Mecmuasi (ideas journal), index and selected texts(1-30.numbers)
- Tez No: 698110
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1043
Özet
Cumhuriyet döneminin uzun soluklu mecmualarından biri olan ve İzmir'de yayın hayatına başlayan Fikirler Mecmuası (1-30. Sayılar) çalışmamızın inceleme konusudur. Mecmua 1 Temmuz 1927'de yayın hayatına başlamış ve 1950 yılına kadar devam ederek 370 sayı çıkmıştır. İlk 30 sayısı eski harflerle yayınlanmış, Kasım 1928'de harf inkılâbı dolayısıyla 31. sayıdan itibaren mecmua Latin harfleri ile yayın hayatına devam etmiştir. Mecmua, içerisinde edebiyat, felsefe, sosyoloji, tarih, eğitim gibi birçok alanda esere yer vermiştir. Çalışmamız inceleme, tahlilî fihrist ve seçme metinler olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tanzimat'tan Cumhuriyet'e basın yayın hayatı, İzmir'de basın yayın hayatı ve harf devrimi konularına değinilmiştir. Mecmuanın şekil özellikleri, yayın politikası, yazar kadrosu ve yazıların ihtiva ettiği konular da bu bölümde ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünü, mecmuanın tahlilî fihristi oluşturmaktadır. Yazar adına ve konulara göre ayırdığımız fihrist bölümü detaylı ve eksiksiz bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünü ise mecmuadan seçme metinler oluşturmaktadır. Seçilen metinler tasniflenmiş, aslından kopmadan okunup Latinize edilmiştir. Dizin ve kaynakça eklenmiş, mecmuadan birkaç görsel eklenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fikirler Mecmuası (Ideas Journal), which was one of the long-termed journals in the Republican period, is the subject of our study. The journal was started broadcasting on July 1, 1927 and 370 issues were published by lasting until 1950. The first 30 issues were published in old letters, and the journal continued to be published with Latin letters from the 31st issue due to the letter revolution in November 1928. The journal included a lot of fields such as literature, philosophy, sociology, history, and education. The study consists of three main sections: review, index analysis, and selected texts. In the first section, the press publishing life from the Republic period to the Tanzimat reform period, and the press publishing life in İzmir, and the alphabet revolution are mentioned. Shape characteristics of the journal, publication policy, the staff of the authors and the subjects involved in the articles are also discussed in this section. The second part of our study is composed of index analysis of the journal. The index analysis section, separated according to name of authors and subjects, is discussed in detail and in full. The third section is consisted of selected texts from the journal. The selected texts are sorted, read and latinized without breaking from the original. Index and bibliography are added, and the study is terminated by adding a number of pictures from the journal.