Ortaöğrenim öğrencilerinde siber zorba davranışların anne baba tutumları ile ilişkisi
The relationship between cyberbullying behaviors and parental attitudes in secondary school students
- Tez No: 698128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA USUBÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma ortaöğrenim öğrencilerinde siber zorbalık ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma katılımcıları Adıyaman Anadolu Lisesinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında devam eden 120 öğrenci, 120 anne(baba)dan oluşmuştur. Bu çalışmada veri toplama amacıyla katılımcılara Demografik Bilgi Toplama Formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), Siber Zorbalık Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma soruları çerçevesinde gerçekleştirilen analizler neticesinde ebeveynlerin izin verici tutuma sahip olma (r:0,365 p:0,000) ve otoriter tutuma sahip olma özellikleri ile öğrencilerin siber zorbalığa maruziyet düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyli ilişki olduğu (r: 0.334 p:0,000) tespit edilmiştir. Bununla birlikte ebeveynlerin demokratik tutuma sahip olması ile öğrencilerin siber zorbalığa maruziyet düzeyleri arasında negatif yönlü ve orta düzeyli ilişki olduğu (r:-0,552 p:0,000) tespit edilmiştir. Siber zorbalık üzerine internet kullanım özellikleri ve ebeveyn tutumlarının etkisi çoklu regresyon analizi ile incelenmiş ve kullanılan medya türü (e-posta), internet süresi ve demokratik ebeveyn tutumu değişkenlerinin oluşturduğu modelin siber zorbalığa maruziyet üzerinde %42,2 düzeyinde açıklayıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları öğrencilerin otoriter ve izin verici ebeveyn tutumları ile karşı karşıya kaldıklarında siber zorba davranışlara maruziyetlerinin daha da artacağı, internet kullanım süresi denetlenen, demokratik tutuma sahip ebeveynlerin çocuklarında ise siber zorba davranışlara maruziyetin azalacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between cyberbullying and parental attitudes in secondary school students. The participants of the research consisted of 120 students and 120 mothers (fathers) attending Adıyaman Anatolian High School in the 2019-2020 academic year. In this study, Demographic Information Collection Form, Parental Attitude Scale (ETS), Cyber Bullying Scale were applied to the participants for data collection. As a result of the analyzes carried out within the framework of the research questions, it was determined that there is a positive and moderate relationship (r: 0.334 p: 0.000) between the characteristics of parents having a permissive attitude (r:0,365 p:0.000) and having an authoritarian attitude and students' exposure to cyberbullying. On the other hand, it was determined that there was a negative and moderate relationship (r:-0.552 p:0.000) between parents' democratic attitudes and students' exposure to cyberbullying. The effects of internet usage characteristics and parental attitudes on cyberbullying were examined by multiple regression analysis and it was determined that the model formed by the used media type (e-mail), internet time and democratic parental attitude variables had an explanatory effect at the level of 42.2% on exposure to cyberbullying. The results of the study show that when students are faced with authoritarian and permissive parental attitudes, their exposure to cyberbullying will increase, and the exposure to cyberbullying will decrease in children of parents whose Internet usage time is controlled and who have democratic attitudes.