Futbol sahalarında çim teknolojisi kullanımı
Use of turf technology in football fields
  1. Tez No: 698129
  2. Yazar: ŞAHİN YAKIŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, futbol sahalarında kullanılan çeşitli çim türlerinin teknolojik açıdan hangisinin sporcular, futbol kulüpleri ve izleyiciler için daha kullanılabilir olduğunu incelemeye yönelik nitel bir çalışmadır. Bu çalışmada, doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, araştırılması tasarlanan konular kapsamında bilgi barındıran sözlü ve yazılı gereçlerin çözümlemesini kapsamaktadır. Yapılan araştırmalar incelenip analiz edildikten sonra bulunan veriler çözüm sırasına göre çalışmada belirlenmiştir. Konu ile alakalı geçmişten günümüze yayımlanan makaleler, yüksek lisans ve doktora tezleri, çeşitli bilimsel kitap ve dergilerin yanı sıra internet siteleri araştırılmıştır. Anahtar kelimeler ışığında bulunan kaynaklar incelenip konu ile ilgili olan kısımlar uygun şekilde analiz edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda futbol sahalarında kullanılan çim çeşitliliğinin kullanımı araştırılmış; doğal, sentetik ve hibrit çim sahalar avantaj ve dezavantajları yönünden karşılaştırılmış ve uygun zemin olarak, doğal ve sentetik çimin bir karışımı olan hibrit çim kullanılmasının daha avantajlı olduğu kanısına varılmıştır. Buna göre; dünyanın en çok takip edilen spor organizasyonlarının başında gelen futbolun hem oynanabilirliğinin hem izlenebilirliğinin hem de ekonomik açıdan uzun vadede avantajlarının incelenmesi sonucunda, her alanda olduğu gibi futbolda da teknolojik yeniliklerin takip edilmesi gerekliliğinin kaçınılmaz olduğu sonucuna ulaşabiliriz.
Özet (Çeviri)
The research is a qualitative study aimed at examining which of the various types of grass used on football fields are technologically more available to athletes, football clubs and spectators. In this study, the document review method was used. This method covers the analysis of oral and written materials that contain information within the scope of topics that are designed to be investigated. After the studies were examined and analyzed, the data found were determined in order of solution. Articles published from the past to the present, master's and doctoral theses, various scientific books and journals, as well as internet sites were investigated. The sources found in the light of key words were examined and the parts related to the subject were examined and analyzed accordingly. In the studies carried out, it is concluded that the use of hybrid turf, which is a mixture of natural and synthetic turf, is more advantageous, by comparing the advantages and disadvantages of natural, synthetic and hybrid turf pitches at the point of use of the variety of turf used in football fields.Accordingly, as a result of examining both the playability and the traceability of football, which is one of the most followed sports organizations in the world, and its long-term advantages in terms of economy, we can conclude that it is inevitable to follow technological innovations in football as in every field.