Raylı sistemlerde dc simülasyon yapılarak durumsenaryolarının oluşturulması
Creating status scenarios by using dc simulation in railway systems
- Tez No: 698131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Şehirlerin giderek artan nüfusla beraber karşılaştığı en büyük problemlerin başında trafik sorunu gelmektedir. Bu problemleri azaltmak adına kent içi raylı sistemler hızlı bir şekilde artmaktadır. Kent içi raylı sistemler metropol şehirler için büyük önem kazanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı tasarım süreçleri süreklilik açısından büyük öneme sahiptir. Cer gücü beslemeli şehir içi metro hatlarında bölgesel elektrik iletim şirketi tarafından gelen 154 kV gerilim seviyesi dağıtım tarafında 34,5 kV seviyesine düşürüldükten sonra hattın ilgili besleme giriş noktalarından alınır. Besleme giriş noktalarından alınan 34,5 kV OG şalt hücrelerinden geçerek cer transformatöründe istenilen gerilim seviyesine dönüştürülür. Dönüştürülen gerilim seviyesi redresörler ile doğrultularak 750 V DC veya 1500 V DC seviyesinde araç için gerekli cer gücü seviyesine ulaştırılmış olur. Bu çalışmada simülasyon programı ile birlikte ilgili metro hattının besleme senaryoları, bu besleme noktalarının kopması durumunda nasıl senaryolar oluşturulması gerektiği ve cer transformatörleri yüklenme durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic problem is one of the biggest problems that cities face with increasing population. In order to reduce these problems, urban rail systems are increasing rapidly. Urban rail systems are of great importance for metropolitan cities. For these reasons, design processes are of great importance in terms of continuity.In urban subway lines with traction power, after the 154 kV voltage level received by regioanal electricity transmission company is reduced to 34.5 kV on the distribution side, it is taken from the relevant supply entry points of the line. It is converted to the desired voltage level in the traction transformer by passing through the 34.5 kV medium voltage switchgear cells taken from the supply input points. The converted voltage level is rectified with rectifiers and it reaches the level of traction power required for the vehicle at 750 V DC or 1500 V DC level.In this study, with the simulation program, the feeding scenarios of the relevant metro line, how to create scenarios in case of breaking of these feeding points and load conditions of traction transformers were examined.