Tek Kuşak Tek Yol Projesi'nin Kazakistan ve Özbekistan dış politikasındaki yeri
The place of The One Belt One Road Project in the foreign policy of Kazakhstan and Uzbekistan
- Tez No: 698139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK TÜYSÜZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çin Başbakanı Xi Jinping 2013 yılında Kazakistan'a gerçekleştirmiş olduğu bir ziyaret sırasında Tek Kuşak Tek Yol Projesi'ni tüm dünyaya ilan etmiştir. Çin, Tek Kuşak Tek Yol Projesi ile temelde Çin'de üretilen malları tüm dünyaya ulaştırmayı hedeflemek üzerine kurgulanmış büyük bir ekonomik proje olarak karşımıza çıkmaktadır. Proje karayolu ve denizyolu olmak iki güzergâhtan oluşmaktadır. Karayolu İpek Yolu Ekonomik Kuşağı olarak, denizyolu ise 21.Yüzyıl Deniz İpek Yolu olarak adlandırılmaktadır. Projenin gerçekleştirilebilmesi için planlanan güzergâhlar üzerinde yer alan ülkeler ile işbirlikleri, altyapı iyileştirme projeleri ve ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda projeler hazırlanmaktadır. Pek tabii Çin, projeye dâhil olan ülkelere kredi imkânı sağlamaktadır. Çin'in önderliğinde hayata geçirilen Tek Kuşak Tek Yol Projesi'nin Kazakistan'da ilan edilmesi, proje açısından Kazakistan'ın stratejik bir konumda yer aldığı anlaşılmaktadır. Proje açısından -Çin'e önemli derecede enerji ihracatı sağlayan- bölgede önemli olan bir diğer ülke ise Özbekistan'dır. Çin ile ekonomik ve politik açıdan sürekli olarak işbirliği içerisinde olan bu iki devlet dış politikalarının şekillendirilmelerinde önemli bir parametredir.“Tek Kuşak Tek Yol Projesinin Kazakistan ve Özbekistan Dış Politikasındaki Yeri”adlı bu çalışmamız neoliberalizm ve yumuşak güç kavramları etrafında değerlendirilmektedir. Tek Kuşak Tek Yol Projesi'nin her şeyden önce ekonomik bir proje olması sebebi ile neoliberalizm çerçevesinde değerlendirilmesi ve Çin'in, proje ile Kazakistan ve Özbekistan'da etkinlik alanını geliştirebilmek adına uygulamalarının anlaşılabilmesi açısından yumuşak güç kavramı etrafında değerlendirilmesinin elzem olduğu görülecektir.
Özet (Çeviri)
During a visit to Kazakhstan in 2013, Chinese Prime Minister Xi Jinping announced the One Belt One Road Project to the whole world. With the One Belt One Road Project, China emerges as a majör Economic project designed to deliver the good produced in China to the whole world. The project consists of two routes, highway and seaway. The highway is called the Silk Road Economic Belt, and the seaway is called the 21st Century Maritime Silk Road. In order to realize the project, Cooperation with the countries on the planned routes, infrastructure improvement projects and projects are prepared in line with the needs of the countries. Of course, China provides credit opportunities to the countries involved in the project. It is understood that Kazakhstan is in a strategic position in terms of the project, when the One Belt One Road Project. Which was implemented under the leadership of China, was announced in Kazakhstan. In terms of the project, another country that is important in the region, which provides significant Energy exports to China, is Uzbekistan. These two states, which are in continuous Economic and Political Cooperation with China, are an important parameter in shaping their foreign policies. Our study titled“The Place of the One Belt One Road Project in the Foreign Policy of Kazakhstan and Uzbekistan”is evaluated around the concepts of neoliberalism and soft power. It will be seen that the One Belt, One Road Project should be evaluated Within the framework of neoliberalism, since it is primarily an Economic project, and that it should be evaluated around the Concept of soft power in order to understand the practices of China in order to develop the field of activity in Kazakhstan and Uzbekistan with the project.