Etlik piliçlerde nişasta bazlı şekerlerin oksidatif stres ve yağ metabolizmasına etkisi
The effect of starch-based sugar on oxidative stress and fat metabolism in broiler
- Tez No: 698138
- Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada etlik piliç rasyonlarına glikoz, fruktoz ve sakkaroz ilavesinin performans, oksidatif stres ve yağ metabolizmasına olan etkileri belirlenmiştir. Fruktoz ve glikoz şurupları mısırdan elde edilmiş olup sakkaroz da şeker pancarından elde edilmiştir. Beş hafta süreyle yürütülen denemede, kuluçkadan yeni çıkan 80 adet erkek etlik civciv (ROSS 308), benzer canlı ağırlıkta (43.1 g) her birinde 20 hayvan bulunan dört yemleme grubuna ayrılmışlardır. Hayvanlar beş hafta boyunca bazal rasyon (kontrol grubu), %10 glikoz, %10 fruktoz ve %10 sakkaroz ilaveli rasyonlarla beslenmişlerdir. Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Piliçlerin günlük yem tüketimleri, haftalık canlı ağırlık kazançları, deneme sonunda karkas, karaciğer ve abdominal yağ ağırlıkları saptanmıştır. Deneme sonunda hayvanlardan kan örnekleri alınmış ve serumlarında toplam oksidan/antioksidan kapasite, paraoksonaz, myeloperoksidaz, toplam tiyol, doğal tiyol, trigliserid ve kolesterol konsantrasyonları incelenmiştir. Yem tüketimi, canlı ağırlık kazancı ve karaciğer ağırlığı kontrol grubuna göre rasyonunda %10 glikoz, %10 fruktoz ve %10 sakkaroz ilaveli gruplarda artarken; yemden yararlanma oranı %10 fruktoz ve %10 sakkaroz olan gruplarda iyileşme eğilimi göstermiştir. Serum paraoksonaz konsantrasyonu ise muamele gruplarında artmıştır. Araştırma sonucunda etlik piliç rasyonlarına şeker ilavesinin performansı artırdığı gözlenirken, oksidatif stresi azaltabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of adding glucose, fructose and sucrose to broiler diets on performance, oxidative stress and fat metabolism. Fructose and glucose syrups were obtained from corn, and sucrose was obtained from sugar beet. In the five-week trial, 80 newly hatched broiler chickens (ROSS 308) were divided into four feeding groups of 20 birds each of similar live weight (43.1 g). The animals were fed with basal ration (control group), supplemented with 10% glucose, 10% fructose and 10% sucrose for five weeks. Feed and water were given ad libitum. Broiler performance was assessed by recording weekly feed intake, weekly live weight gain, carcass weight and abdominal fat weight end of the experiment. At the end of the experiment all birds from each group were randomly chosen to take blood samples. The serum was analyzed for total oxidant/antioxidant capacity, paraoxonase, myeloperoxidase, total thiol, natural thiol, triglyceride and cholesterol concentrations. The results show that feed consumption, weight gain or liver weights were increased by sugar supplementation compared to the control group. Serum paraoxonase concentration has increased by sugar supplementation. The results obtained present study suggests that the supplementation of sugar increased performance and oxidative stress was reduced by treatment.