Örgütsel adalet unsurlarının çalışan motivasyonu üzerindeki etkileri ve bir araştırma
A study on the effects of organizational justice elements on the motivation of employees
  1. Tez No: 698154
  2. Yazar: ÖNDER ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZAN CİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bugün dünya hızlı bir şekilde değişmekte, teknoloji gelişmekte ve sosyal hayat değişmektedir. Bunun sonucunda işletmeler söz konusu değişimlerden büyük bir oranda etkilenmektedir. İşletmelerin başlıca amaçlarından biri de yeniçağa ayak uydurmaktır. Bu bağlamda, yöneticiler ve işletme sahipleri büyük görevler üstlenmektedir. İşletmeler ve çalışanlar açısından çevrelerinde yaşanan gelişme ve değişimleri takip etmeleri ve onlara uyum sağlamaları zordur bundan dolayı da çok fazla emek harcamaları gerekmektedir. Buradan hareketle, bu çalışmada daha önceki dönemlerde literatürde önemli yeri olan örgütsel adalet ve motivasyon gibi kavramlar ön planda tutulmuştur. Çalışma çerçevesinde örgütsel adalet tüm boyutları ile ortaya konulacak ve motivasyon üzerindeki etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Ticaret alanında etkin olan kurumların örgütsel adaleti ne derece sağladıkları ve bu sayede çalışanlar üzerinde motivasyon sağlama noktasında ne denli başarılı oldukları incelenmiştir. Çalışmada, Türkiye Ticaret Sicil Müdürlüğü çalışanlarının örgütsel adalet algılarının motivasyonlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini, Türkiye'de bulunan 81 ildeki 238 Türkiye Ticaret Sicili Müdürlüğünde çalışan 458 kişi, örneklemini ise müdürlük bünyesinde görev yapanlar arasından kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 208 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada iki değişkenin (Örgütsel Adalet ve Motivasyon) birbirleriyle olan ilişkilerinin yönü ve boyutu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 208 çalışan ile yüz yüze anket yöntemiyle elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı ile değerlendirilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Geçerlilik ve Güvenilirlik, Faktör Analizi, Tanımlayıcı İstatistikler, T testi, ANOVA, Korelasyon testleri ve Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda; bağımsız değişken olan örgütsel adalet ile bağımlı değişken olan motivasyon arasında %75,5 oranında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca örgütsel adalet faktörü alt boyutları ile motivasyon faktörlerinin alt boyutları arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the world is changing rapidly, technology is developing and social life is changing. As a result, businesses are greatly affected by these changes. One of the main purposes of businesses is to keep up with the new age. In this context, managers and business owners play major roles. It is difficult for businesses and employees to follow the developments and changes in their environment and adapt to them, so it requires a lot of effort. From this point of view, concepts such as organizational justice and motivation, which had an important place in the previous periods in the literature, was prioritized in this study. Within the framework of this study, the effect of organizational justice on motivation was explained by revealing its all dimensions. To what extent the institutions in trade business provide organizational justice and how much the organizational justice affects their employees in terms of motivation were investigated. The aim of the study is to determine the effects of the organizational justice perceptions of the Turkey Trade Registry of Commerce employees on their motivation. While the research population consists of 238 Registration Directorates of Turkey in 81 provinces, the samples are gathered from 208 employees out of a total of 458 employees working within the directorate by convenience sampling method. In the study, the direction and size of the relationship between two variables (Organizational Justice and Motivation) were tried to be determined. With the SPSS 22.0 statistics program, the data were evaluated and the results were interpreted. Validity and Reliability, Factor Analysis, Descriptive Statistics, T test, ANOVA and Correlation tests were applied. In line with the research results; A positive and significant relationship was found between the independent variable, Organizational Justice, and the dependent variable Motivation at the rate of 75.5%. In addition, a positive and significant relationship was found between the organizational justice factor sub-dimensions and the sub-dimensions of motivation factors.