Yükseköğretim kurumlarında toplam kalite yönetimi ve stratejik yönetim uygulamalarının incelenmesi: Bir araştırma
A study of total quality management and strategic management practices in higher education institutions: A research
  1. Tez No: 698153
  2. Yazar: İLKER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yükseköğretim kurumları ülkelerin ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınmasında etkisi büyük olan kurumlardır. Yükseköğretim kurumlarının yüksek başarı kriterlerine sahip olmaları küreselleşen dünyada önemli bir yer almaktadır. Bu nedenle ülkeler, yükseköğretim kurumlarının kalitesini artırmak için çalışmaktadırlar. Bu, kalite çalışmalarının ve Toplam Kalite Yönetiminin önemini vurgulamaktadır. Kalitenin oluşturulması ve sürdürülebilmesi için uzun bir zamana ihtiyaç vardır. Bu sebeple kalite olgusu stratejik bir düşüncedir. Stratejik düşünmenin sorumluluğu da örgütlerdeki stratejik yönetimin altındadır. Bu sebeple stratejik yönetimin stratejik planlama ile birlikte kalitenin geliştirilip sürdürülmesi önemli görevleri arasındadır. Bu çalışmanın amacı üniversitelerde kalite çalışmalarının tarihsel süreçlerinde nasıl bir yol izledikleri ve stratejik olarak kalite çalışmalarının önemi ve rolünün ortaya çıkarılmasıdır. Bu bağlamda, üniversitelerin karşılaştıkları fırsatlar, zorluklar ve sorunların incelenmesidir. Çalışmada literatür ve nitel araştırma yönteminden faydalanılarak seçilmiş üniversitelerin kalite komisyonlarında halihazırda görev alan öğretim üyeleri ve idari personelle yarı yapılandırılmış görüşme metodu ile üniversiteler arası kalite çalışmaları analiz edilmesi planlanmıştı; ancak COVID 19 pandemisinin getirmiş olduğu engeller nedeniyle yüz yüze görüşme mümkün olmadığı için mevcut sorular internet ortamında katılımcılara elektronik posta ile gönderilmiş ve veriler toplanmıştır. Araştırmanın evrenini iki kamu ve bir vakıf üniversitesi olmak üzere üç üniversiteyi kapsamaktadır. Araştırmanın kısıtlılığı olarak 2020 yılının Mart ayından itibaren Dünyada ve ülkemizde hızlıca yayılmaya başlayan COVID 19 salgınından dolayı daha önce planlanan yüz yüze görüşmelerin iptalinin söz konusu olmasıyla daha önce planlanan diğer üniversitelerle görüşmeler yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Higher education institutions are institutions that have a great influence on the economic, cultural and social development of countries. The fact that higher education institutions have high success criteria takes an important place in the globalizing world. For this reason, countries are working to improve the quality of higher education institutions. This emphasizes the importance of quality studies and Total Quality Management. It takes a long time for quality to be formed and maintained. For this reason, the phenomenon of quality is a strategic consideration. Strategic thinking is also responsible for strategic management in organizations. For this reason, developing and maintaining quality together with strategic planning is among the important duties of strategic management. The main purpose of this study is to examine how a connection can be established between Total Quality Management and strategic management. In this context, it is an examination of the opportunities, challenges and problems faced by universities. In the study, it was planned to analyze inter-university quality studies with the semi-structured interview method with the faculty members and administrative staff who are currently working in the quality commissions of selected universities by using the literature and qualitative research method; However, because of face to face interviews were not possible due to the obstacles brought by the COVID 19 pandemic, the existing questions were sent to the participants via e-mail on the internet and datas were collected. The universe of the research covers three universities, two of which are public universities and one foundation university. As a limitation of the study, interviews with other previously planned universities could not be made due to the cancellation of face to face meetings that were previously planned due to the COVID 19 epidemic, which started to spread rapidly in the world and our country since March 2020.