Diyarbakır ekolojik koşullarında farklı ekim sıklıklarının bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinde verim ve verim ile ilgili özelliklere etkisi
The effect of different sowing densities on yield and yield components of some chickpea (Cicer arietinum L.) cultivars under Diyarbakir ecological conditions
  1. Tez No: 698179
  2. Yazar: AHMET JİYAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EMİN ANLARSAL, PROF. DR. BEHİYE TUBA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma bazı nohut çeşitlerinde (Aksu, Arda, Botan, Hasanbey ) farklı ekim sıklıklarının (30, 40, 50 ve 60 tohum/m2) verim ve verim unsurlarına etkisini incelemek amacıyla 2020 yılı ilkbahar-yaz döneminde Diyarbakır ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş, çeşitler ana parsel, ekim sıklıkları alt parsel olacak şekilde düzenlenmiştir. Ekimler 21 Şubat 2020 tarihinde yapılmıştır. Bu araştırmada, çiçeklenmeye kadar geçen süre, olgunlaşmaya kadar geçen süre, metrekaredeki bitki sayısı, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitki ağırlığı, bitkide tane ağırlığı, bitkide toplam bakla sayısı, bitkide dolu bakla sayısı, bitkide boş bakla sayısı, bitkide bakla ağırlığı, bitkide tane sayısı, biyolojik verim, tane verimi ve hasat indeksi incelenmiştir. Birim alan tane verimi bakımından çeşitler arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. Çeşitlere göre tane verimleri 212.46 kg/da ve 260.57 kg/da arasında değişmiştir. Botan çeşidi en yüksek tane verimi değeri verirken, bunu 259.17 kg/da ile Aksu, 228.44 kg/da ile Hasanbey çeşidi izlemiştir. En düşük değer ise Arda çeşidinden elde edilmiştir. Ekim sıklıklarının tane verim üzerine etkisi önemli bulunmamakla birlikte elde edilen değerler 235.58 kg/da ve 244.94 kg/da arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the effect of different sowing densities (30, 40, 50 and 60 seeds/m2) on the yield and yield components of some chickpea cultivars (Aksu, Arda, Botan, Hasanbey) under Diyarbakır ecological conditions in the spring-summer period of 2020. The field experiments were organized according to split blocks in randomized complate blocks design (RCBD) with three replications. Plantings were made on the 21th of February in 2020. In this study, plant height, the first pod height, the branches per plant, pods per plant, seeds per plant, weight of pods per plant, 100 grain weight, biomass yield, grain yield and harvest index were investigated. The differences between cultivars in terms of grain yield were found to be significant. Botan gave the highest grain yield value with 260.37 kg/da, (çıkar) followed by Aksu with 259.17 kg/da and Hasanbey with 228.44 kg/da. The lowest value was obtained from Arda with 212.46 kg/da. The effect of sowing densities on the grain yield was insignificant. The values obtained varied between 235.58 kg/da and 244.94 kg/da.