Identity crisis in Chinua Achebe's things fall apart
Chinua Achebe'de kimlik krizi
- Tez No: 698178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANAZ ALIZADEH TABRIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Chinua Achebe'nin çalışmaları, Afrika dünyasının yeni bir anlayışını ifade ediyor ve batının hazinelerinden daha nüfuz edici olduğu deneyimlerinin başka bir duygusuna farklı bir anlayış hissi veriyor. Roman, anlatı içeriğine hayat ve madde vermeye ve böylece kültürel koruma ve ıslah romanı içindeki ilk jesti zorlamaya yarayan bir iletişim tarzına tanıklık eder. Roman, romanın sonundaki kahramanın daha önce saygı duyulan bir kültürün sonunu işaret ederek intihar etmesi nedeniyle işlerin nasıl dağıldığını araştırıyor. Batı kültürünün gelişi, Igbor topluluğunun 'benlik' ve 'diğer', üstün ve aşağı ikililerini getiren kültürel dokusunu yok eder. Bu toplum tanıkları kültürel değerlerinin yerini yeni bir din, ticaret sistemi, eğitim ve yargı sistemi alıyor. Bu çalışma, Batı'nın askeri veya siyasi güçleri kullanmayarak bu topluluklara nasıl nüfuz ettiği üzerine araştırma yapmaktadır. Roman aynı zamanda, bu bireylerin ve kolektif kaderlerinin her yerde bulunduğu çelişkiler ağıyla işaretlenen ve Batı sömürgeciliği nedeniyle aniden dolanık olan bir insan çabası köşesi sunmaya çalışıyor. Bu roman aynı zamanda sömürgecilik ve ideolojisinin Okonkwo ve halkının kimlik krizini etkileyen büyük bir katalizör olduğunu da göstermektedir. Çalışma nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır ve sömürgeciliğin neden olduğu kimlik krizi çerçevesinde, bu nedenle postkolonyal teori romanın daha iyi anlaşılmasını sergiler.
Özet (Çeviri)
Chinua Achebe's work articulates a new understanding of the African world, giving a different comprehension to another sense of its experiences that is more penetrating than what the West defines. The novel testifies to a style of communicating that serves to give life and substance to the narrative content and thus to enforce the initial gesture within the novel of cultural protection and reclamation. The novel explores how things fall apart because the protagonist at the end of the novel commits suicide marking an end to a once respected culture. The coming of the Western culture destroys the cultural fabric of the Igbor community bringing in the binaries of the 'self' and 'other', superior and inferior. This community witnesses a replacement of their cultural values with a new religion, trading system, educational and judiciary system. This study explores on how the West penetrates these communities by not using military or political forces. The novel also tries to present a corner of human endeavor that is marked by the web of contradictions within which these individuals and their collective destinies have everywhere and has suddenly been entangled because of Western colonisation. This novel also shows how colonisation and its ideology has been a major catalyst that affects the identity crisis of Okonkwo and his people. The study is based on qualitative research method and within the framework of identity crisis caused by colonialism, hence, postcolonial theory exhibits better understanding of the novel.