Diyarbakır ekolojik koşullarında farklı ekim sıklıklarının bazı maş fasulyesi (Vigna radiata (L.) Wilczek) çeşitlerinde verim ve verim ile ilgili özelliklere etkisi
The effect of different sowing densitity on the yield and yield component of some mung bean (Vigna radiata (L.) Wilczek) cultivars in Diyarbakır ecological conditions
- Tez No: 557181
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EMİN ANLARSAL, PROF. DR. BEHİYE TUBA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma 2018 yılı ilkbahar ve yaz mevsiminde Diyarbakır koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada bazı maş fasulye çeşitlerinde (KPS1-Tayland, NM54-Pakistan, NIMB51-Bangladeş ve Yerli Adıyaman) ekim sıklıklarının (20, 30, 40 ve 50 tohum/m2) verim ve verim unsurlarına etkisi incelenmiştir. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş, çeşitler ana parsel, ekim sıklıkları alt parsel olacak şekilde düzenlenmiştir. Ekimler 18 Nisan 2018 tarihinde yapılmıştır. Parseller 45 cm sıra arası mesafede 5 m uzunluğunda dört sıradan oluşturulmuştur. Bitki sıklıklarının bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide bakla ağırlığı, bitkide tane sayısı, 1000 tane ağırlığı, biyomas verimi, tane verimi ve hasat indeksi üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Tane verimi bakımından çeşitler arasındaki farklılık önemli bulunmuştur. Ortalama verime ait değerler 21.31 kg/da ile 54.0 kg/da arasında değişmiştir. En düşük değer Yerli çeşidinde, en yüksek değer NIMB51 çeşidinde bulunmuştur. Tane verimi ekim sıklarına bağlı olarak 24.77 kg/da ile 51.37 kg/da arasında değişmiştir. En düşük değer 20 tohum/m2 sıklığından, en yüksek değer 50 tohum/m2 sıklığından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out under Diyarbakir condition in the spring and summer in 2018. The aimed to determine the effect of sowing rates (20, 30, 40 and 50 seeds/m2) on some mung bean cultivars (KPS1-Thailand, NM54-Pakistan, NIMB51-Bangladesh and Native Adiyaman) on the yield and yield components. The experiment was designed the randomized blocks design in split plot with three replications. The plantings were made on 18 April 2018. The parcels are four rows of 5 m long in 45 cm row spacing. Plant height, the first pod height, the number of main branches, pods, seeds per plant the weight of pods, 1000 grain weight, biomass yield, grain yield and harvest index for sowing denstities were significant. The differences among varieties for grain yield was significant. The grain yield ranged from 21.31 kg/da in local variety and 54.0 kg/da in NIMB51. Grain yield varied from 24.77 kg/da to 51.37 kg/da depending on plant density. The lowest value is obtained from the 20 seed/m2 plant density and the highest value is 50 seed/m2 plant density.