Kemer-i Edremid (Burhaniye) Kazâsı'nın H. 1138-1145 (M. 1726-1733) tarihli Şer'iye Sicili (transkripsiyon ve değerlendirme)
The Court Registers of Kemer-i Edremid (Burhaniye) district dated H. 1138-1145 (C.E. 1726-1733) (transcription and assessment)
  1. Tez No: 698223
  2. Yazar: ERDİNÇ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusu olan Kemer-i Edremid kazâsına ait 1093 numaralı Şer'iye Sicili'nin orijinali, İstanbul Kağıthane'deki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi Külliyesi'nde; mikrofilme alınmış nüshası ise İstanbul'daki Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi'nde muhafaza edilmektedir. 61 varaktan (237 hüküm) oluşan bu sicil, H. 1138-1145 [M. 1726-1733] yılları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Kemer-i Edremid kazâsının coğrafi özellikleri ve Osmanlı dönemindeki Kemer-i Edremid kazâsı hakkında bilgi verilmiştir. Bunun yanı sıra şer'iye sicillerinin önemi hakkında genel bir bilgi verildikten sonra çalışmamızın konusu olan sicilin genel durumu, sicilde yer alan belgelerin türlerine göre tasnifi, sicilde bahsi geçen yer adları, idareci ve görevliler ile sicildeki belgelerin özeti belirtilmiştir. İkinci bölümde, 1093 numaralı Şer'iye Sicili'nin genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve 1726-1733 yılları arasındaki Kemer-i Edremid kazâsı hakkında elde edilen bilgiler aktarılmıştır. Son bölümde ise basit transkripsiyon yöntemi kullanılarak sicildeki belgelerin tamamı Osmanlı dilinden Türkçe diline Latin harfleriyle transkribe edilmiştir. Ayrıca sicilin tamamı da fotokopi olarak eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main examination of this thesis is the numbered 1093 Shari'a Court Record of Kemer-i Edremid district. The original copy of this record is at the Ottoman Archive Complex in the Presidency of The Republic of Turkey, Directorate of State Archives, where located in Kağıthane, Istanbul. Its microfilm copy is at Religious Affairs of Turkey (Diyanet) Centre For Islamic Studies, where located in Istanbul. This shari'a court record is between Hijri 1138 and 1145 (C.E. 1726-1733) and composed of 61 sheets (237 documents). This research is divided into three chapters. In the first chapter is an overview of Kemer-i Edremid district about geographical features in the time of Ottoman Empire. Besides, when after giving a general information about shari'a court records, the numbered 1093 Shari'a Court Record's general status, classification (by types of documents) place names, and the summary of documents (with administrators and officials) have been specified. In the second chapter, a general assessment of the numbered 1093 Shari'a Court Record has been evaluated, and the obtained information about Kemer-i Edremid district between 1726-1733 has been conveyed. In the last chapter, all documents of this record, were transcripted from Ottoman language to Turkish language (with Latin alphabet) by basic transcription method. In addition, the shari'a court record of Kemer-i Edremid district is attached, as a full copy, in the appendix part.