Kemer'in turizm coğrafyası
Tourism geography of Kemer
  1. Tez No: 162783
  2. Yazar: SERHAT ZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ KEMER'İN TURİZM COĞRAFYASI Serhat ZAMAN Tez Danışmanı: Prof.Dr. Hayati DOĞANAY 2005, Sayfa: 285+XVI Jüri: Prof.Dr. Hayati DOĞANAY Doç.Dr. Abdullah KÖSE Doç.Dr. Halil KOCA Yrd. Doç. Dr. İ. Fevzi ŞAHİN Yrd. Doç.Dr. Yaşar GÖK Turizm Coğrafyası özelliklerini incelemeyi amaçladığımız Kemer, Akdeniz bölgesinin Antalya bölümü sınırları içinde kalır. Kemer Antalya körfezinin batısında bir ilçe olup, bu ilçenin merkezi Antalya kentine yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yönetim alanı 462 km2 kadar olan sahada Kemer, Beldibi, Göynük, Çamyuva, Tekirova, Ulupınar, Ovacık, Beycik, Kuzdere ve Gedelme yerleşmeleri bulunmaktadır. Turistik işlevlere bağlı olarak hızla gelişen Kemer, 1986 yılında yerel yönetim bakımından Belediye ve 1990'da ise mülki yönetim bakımından İlçe statüsü kazanmıştır. Yönetim sınırlan içinde bulunan söz konusu yerleşmeler de bu işlevlerden etkilemiş ve turistik yatırımların önem kazanması ile birlikte, hızlı bir gelişme sürecine girmişlerdir. Kemer, gerek ağırladığı yıllık turist sayısı (2004'de 1.3 milyon) ve gerekse sahip olduğu konaklama tesisleri kapasitesi bakımından (2004'de 95 bin yatak), ülkemiz turizm merkezleri içinde önemli bir konuma sahiptir. Bunda, son derece elverişli doğal ve beşeri çevre etmenleri etkili olmuştur. Ayrıca Güney Antalya Turistik Gelişim Projesi 'nin uygulama sahası olarak seçilmesi ve buna bağlı olarak turistik yatırımların bu sahaya yönlendirilmesi gelişmedeki başlıca etmenler arasında yer alır. Bununla birlikte Kemer'de turistik aktivite her geçen gün yoğunluk kazanırken, doğal ve beşeri turistik kaynaklar üzerindeki aşırı kullanım baskısı da giderek artmakta ve çözümlenmesi gereken bir takım sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Planlı bir turistik yatırım sahası olduğu halde turizm-çevre etkileşimi açısından bakıldığında, çevreden kapasitesinin üstünde yoğunlukta yararlanma yoluna gidilmesi yakın bir gelecekte çevre bozulmalarına yol açacağından şimdiden bazı önlemler alınması kaçınılmazdır. Bunlara çalışmamızın sonunda ayrıntılı bir şekilde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT PH.D. THESIS TOURISM GEOGRAPHY OF KEMER Serhat ZAMAN Supervisor: Prof.Dr. Hayati DO?ANAY Year: 2005, Pages: 285+ XVI Jury: Prof.Dr. Hayati DO?ANAY Assoc.Prof.Dr.AbduIlah KÖSE Assoc.Prof.Dr. Halil KOCA Assistant Prof.Dr. LFevzi ŞAHİN Assistant Prof.Dr. Yaşar GÖK Kemer, the touristic geographical features of which we intend to investigate in this study, is located in Antalya part of Akdeniz region. This settlement is about 45 km west of Antalya city center. In this area, the administrative area of which is about 462 square kilometers, the following settlements are located; Kemer, Beldibi, Göynük, Çamyuva, Tekirova, Ulupınar, Ovacık, Beycik, Kuzdere and Gedelme. Devoloping rapidly due to its touristic function, Kemer became a municipality as regards local administration in 1986 and a town center in 1990. Other settlement within this administrative area also exerted the same devolopmental process with the continuity of touristic investments. Kemer occupies a significant place in Turkey because of both the number of touristic it hosts (1.3 million in 2004) and the capacity of its touristic investments (95 000 bed in 2004). The natural and human characteristics have played an effective role in this. Besides, the fact that it was chosen as the aplication area of Southern Antalya Touristic Devolopment Project and that investment in tourism was directed to this area because of this process played an important role in this devolopment. However, with the increase in touristic activity in Kemer, the intense use of natural and human touristic sources has caused some problems whose solution requires much effort. Although it is a planned touristic site, this over-use of the capacity for touristic activities is inevitable to cause natural deterioration when regarded from tourism and enviromental interaction. This study includes a detailed analysis of such problems.