İslam siyaset felsefesi geleneğinde Kınalızâde Ali Efendi'nin yeri
The place of Kinalizade Ali in the tradition of Islamic policy philosophy
  1. Tez No: 698230
  2. Yazar: RIDVAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR İLHAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Düşünce Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İslam siyaset düşüncesi, Hz. Muhammed dönemi ve sonrası yaşanan olaylar neticesinde inşa edilmeye başlamıştır. Bu siyasi düşünce, İslam Devleti'nin çeşitli coğrafyalara yayılmasıyla karşılaştığı farklı kültür ve medeniyetler neticesinde oluşmaya başlayan siyasetname, siyaset felsefesi, fıkıh ve kelâm gibi gelenekler ile zenginlik kazanmıştır. Bunun sonucunda oluşan İslam siyaset felsefesi geleneği, hiç şüphesiz belirli kavramlar üzerine inşa edilmiştir. Bu kavramlar çok sayıda olmasının yanında, çalışmamızda yer verdiğimiz siyaset, devlet, yönetici, ahlaklılık ve adalet kavramları, geleneğin önde gelen isimlerinden olan Farabi, Nizamülmülk, Maverdi ve Gazali'nin yazmış oldukları eserler çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışmadaki amacımız, genel anlamda adı geçen düşünürler ve kavramlar üzerinden İslam siyaset felsefesi geleneğinin portresini çizmek, özel anlamda ise Kınalızâde Ali Efendi'nin aynı kavramlar çerçevesinde siyaset felsefesi ile ilgili düşüncelerini tespit ederek İslam siyaset felsefesi geleneği ile karşılaştırmasını yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The idea of Islamic religion politics started to be built in the consequence of the era of Mohammed and incidents which were experienced after this period. This politics idea enriched with some traditions such as Political treatise, Philosophy of Politics, Islamic Jurisprudence and Kalam which consisted in the wake of different cultures and civilizations that Islamic government confronted as a result of expanding of Islamic Government to several geographies. The tradition of The Philosophy of Islamic Politics which consisted in the consequence of all matters mentioned above was built on certain specific concepts without any doubt. Besides a great number of all these concepts, mentioned concepts such as politics, government, governor, morality and justice have been researched in terms of works which were written by Al Farabi, Nizam Al Mulk, Abu Al Hassan Al Mawardi and Al Ghazali who were known as prominent names. The purpose of this research in general terms is portraying the tradition that was said about Philosophy of Islamic Politics in terms of mentioned philosophers and concepts above and the purpose in particular terms is comparing the Philosophy of Islamic Politics tradition with the Philosophy of Politics establishing the thoughts of Kınalızâde Ali Efendi about Philosophy of Politics in terms of the same concepts.