Atdişi mısırda yapraktan potasyum silikat ve sodyum silikat uygulamalarının verim ve verim bileşenlerine etkisi
Effect of foliar application of potassium silicate and sodium silicate on grain yield and yield component of dent corn
  1. Tez No: 698232
  2. Yazar: ABDILATIF HUSSEIN SAMATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama alanında, 2020 yılında yürütülmüştür. Birinci ürün olarak ekimi yapılmış üç atdişi hibrit P-2088 (pioneer), SY-Gladius ve SY-Fuerza (Syngenta) mısır çeşidi altıncı yaprak (V6) gelişme dönemine ulaştığında, iki farklı silisiliyum kaynağının farklı dozları, Potasyum Silikat (PS: 0, 5, 10, 20, ve 30 mM) ve Sodyum Silikat (SS: 0, 7, 5, 15, 30, ve 37.6 mM) yapraklara pülverize edilerek iki hafta aralıklarla iki kez uygulanmıştır. Silikat preparatların dane verimi ve verim bileşenlerine etkisi farklı düzeylerde gerçekleşmiştir. Dane verimine, potasyum silikat (PS) uygulamasının olumsuz yönde etki yaptığı, sodyum silikat (SS) uygulmasında ise çeşide göre farklı tepkiler saptanmıştır. Buna göre, Pioner 2080 çeşidinde 75 mM SS dozu ile 1606 g/m² ile en yüksek dane verimi sağlanırken, SY Gladius çeşidinde ise 15 mM SS dozunda 1718 g/m² ile en yüksek dane verimi kontrole göre sırası ile %8 ve %7 daha yüksek oranla sağlanmıştır. Potasyum silikat uygulamalarında, dane verimi artışı sadece m2'deki tohum sayısı artışına bağlı bulunurken, dane ağırlık artışı ise daneli koçan çapı ve dane uzunluğu artışı ile olumlu yönde etkilenmiştir. Sodyum silikat uygulamalarında, dane verimi, m2 de dane sayısı, dane ağırlığı, daneli koçan çapı, danesiz koçan çapı, dane uzunluğu ve koçanda dane sırasında tohum sayısı gibi özelliklerin önemli düzeyde etkilendiği saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada, dane veriminde sodyum silikat uygulamalarının önemli olabileceği, bu etkiler çeşitlere göre değiştiğinden bir çeşit için uygun olan bir dozun diğer bir çeşit için uygun olmayabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the experimental research area of Faculty of Agriculture, Cukurova University in 2020. When the three dent corn hybrids P-2088 (Pioneer), SY-Gladius (Syngenta) and SY-Fuerza (Syngenta) reaches the sixth leaf (V6) development stage, different doses of two different silicate sources were used viz., Potassium Silicate (PS: 0, 5, 10, 20, and 30 mM) and Sodium Silicate (SS: 0, 7, 5, 15, 30, and 37.6 mM). The chemical doses were pulverized to the leaves and applied twice at two-week intervals. The effects of both silicate sources on grain yield and yield components were accessed. The application of Potassium Silicate (PS) was found to have a negative effect on grain yield. However, different varietal responses lead to differences for grain yield in case of sodium silicate (SS) application. The maximum grain yield of 1718 g m-2 was obtained for SY-Gladius (syngenta) variety with application of 15 mM SS dose. While a maximum grain yield of 1606 g m-2 was observed in P-2088 with 75 mM SS dose application. Overall, the grain yield was 7% and 8% higher in them, compared to the control. With the application of potassium silicate, it was observed that the increase in grain yield was only due to the increase in the number of seeds per m2. However, the increase in grain weight was found to be positively affected by the increase in corn cob diameter and grain length. Alternatively, with the application of sodium silicate, it was determined that properties such as grain yield, number of grains per m2, grain weight, corn cob diameter, bare corn cob diameter, grain length and number of seeds per grain row were significantly affected. As a result, we conclude that sodium silicate applications may be important for traits like grain yield. Since the determined effects vary according to varieties, therefore, a dose suitable for one variety may not be suitable for another variety.