Çukurova koşullarında II. ürün olarak yetiştirilen mısır (Zea mays L.) ile sorgum (Sorghum sp.) tür ve çeşitlerinin gelişme dönemlerine göre biyolojik üretimlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 19426
  2. Yazar: CEMAL ARSLANGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZ Ç.Ü.. Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Araştırma Alanında 1989 yılı II. ürün yetiştirme sezonunda yürütülen bu çalışma; tane sorgum, silaj sorgum, sudanotu, sorgum-sudanotu, süpürge darısı, şeker mısır, atdisi mısır ve patlak mısırın II. ürün olarak, farklı biçim zamanlarında biyolojik verimlerini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada en yüksek yeşil ot verimi tane sorgum, silaj sorgum, sudanotu, sorgum sudanotu melezi ve süpürge darısında 5. biçim zamanında, mısır çeşitlerinde 3. ve 4. biçim zamanlarında elde edilirken, en yüksek yeşil ot verimi sırası ile silaj sorgum, sudanotu ve atdişi mısırdan sağlanmıştır. Tapılan araştırma sonucunda birim alandan en fazla kuru ot verimi son biçim dönemlerinde (103. gün), silaj sorgumda 3019 kg/da olarak elde edilmiştir. Yaprakta % ham protein oranında en yüksek değerler ikinci biçim döneminde süpürgedarısı yapraklarında 21.00, tane sorgumda 20.12 ve patlak mısırda 15.31 olarak bulunmuştur. Sapta % ham protein oranında ise, süpürge darısında 15.31, sorgum sudan otunda 11.37 ve silaj sorgumda 10.94 gibi değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-VIII- ABSTEACT This Btudy was carried out to evaluate the biological yield of grain sorghum (Savanna 5), silage sorghum (IK 300), 6udangrass (Trudan 8), sorghum sudangrass (Sugar leaf), sugar sorghum, sweet corn, dent corn (PX 79) and pop corn cultivars as a double crop at different harvest time in Çukurova region. The highest biomass from grain sorghum, silage sorghum, sudangrass, sorgum sudangrass and Sorghum techchicum was found in at 5. th harvest time, corn cultivars gave the highest biomass at the 4.th and 3.rd harvest time. At the same time the highest biomass obtained from silage sorghum, sudangrass and dent corn, respectively. Hay production was superior at the last harvest time for each cultivar, however protein yield was superior at the first harvest time.