Yapraktan uygulanan eksogenlerin atdişi mısırda (Zea mays L.) dane verimi ve verim bileşenlerine etkisi
Foliar exogenous applications effects on grain yield and yields components of maize (Zea mays L.)
- Tez No: 559985
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Çukurova koşullarında, yapraktan 5 farklı eksogen (glisinbetain, prolin, salisilik asit, silikon ve sitokinin) uygulamasının iki atdişi mısır çeşidinde dane verimi ve verim öğelerine etkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Deneme, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Uygulama Alanında, 2017 ve 2018 yetiştirme mevsiminde yürütülmüştür. Çalışmada, eksogenlerin dane verimine etkileri yıllara göre farklılık göstermiştir. 2017 yılında prolin uygulamasında, dane verimi ile dane ağırlığı arasında r = 0.941**, silikon ve sitokinin uygulamasında ise dane verimi ile metrekarede dane sayısı arasında sırası ile r = 0.834* ve r = 0.964** düzeyinde önemli ilişkiler saptanmıştır. 2018 yılında, silikon uygulaması; dane verimi ile dane ağırlığı arasında r = 0.848* ile önemli bir ilişki, glisin betain uygulamasında ise dane verimi ile metrekarede dane sayısı arasında r = 0.838* düzeyinde önemli bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of five foliar exogenous applications (glycinebetaine, proline, salicylic acid, silicon and cytokinin) on grain yield and yield components of two maize cultivas under Çukurova region conditions in Çukurova conditions. Field experiment were conducted in 2017 and 2018 growing seasons in the field at the Faculty of Agricultural Experiment Farm, Univercity of Çukurova. The effect of exogenous applications was influenced by year. Significant positive correlations were observed between grain yield and grain weight (r = 0.941**) by proline application and also between grain yield and number of grains m-2 (r = 0.834*) and (r = 0.964**), respectively by silicon and cytokinin applications in 2017. Strong positive correlations were observed between grain yield and grain weight (r = 0.848**) by silicon application and also between grain yield and number of grains m-2 (r = 0.838*) by glycinebetaine application in 2018.