Bankacılık ve finans alanında dijital dönüşümün iş ilanlarına etkisinin araştırılması
Investigating the effects of digital transformation on job postings i̇n banking and finance
  1. Tez No: 698240
  2. Yazar: KEZİBAN KÜKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijital dönüşüm, yapay zekâ ve robotlaşmayla birlikte tüm sektörler köklü değişim sürecine girmiştir. Bilgi teknolojileri başta bankacılık, muhasebe, sigorta, denetim ve finans sektörlerini etkilemiştir. Bu değişim bu alanların tamamını etkilerken, çalışmanın kapsamında bu değişimin istihdam üzerine etkilerine odaklanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bankacılık ve finans alanında dijital dönüşüme, ikinci bölümde yapay zekâ teknolojilerine ve bankacılık ve finans sektöründeki etkilere yer verilmiştir. Son bölümünde ise finans alanında dijital dönüşüm, yapay zekâ ve robot teknolojilerinin iş alanlarına etkileri araştırılmıştır. Dünya'nın en büyük sitesi olan Linkedin'de iş ilanlarıyla ilgili güncel verilerle analiz edilerek bankacılık ve finans sektöründeki işe alımlarda dijital dönüşüm, yapay zekâ ve robot teknolojilerinin etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın birinci boyutunda Economicgraph.linkedln sitesinden G7 ülkelerinin Aralık 2019 ve Aralık 2020 tarihleri arasında finans, yazılım ve bilgi teknolojileri hizmetleri alanında en çok ilan veren işverenler, iş unvanları ve becerileri analiz edilmiştir. İkinci boyutunda ise 2021 yılında Linkedin sitesinden Türkiye'deki finans, bankacılık, sigorta, denetim ve muhasebe alanındaki iş ilanları ayrıca analiz edilmiştir. Linkedin sitesinde işe alımlara bakıldığında, genel olarak bilgi teknolojilerine yöneldiği görülmektedir. İşe alımlarda mevcut iş unvanları ve yeteneklerin değiştiği yerine bilgi teknolojilerine yönelen iş unvanı ve yeteneklerin oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With digital transformation artificial intelligence and robotization, all sectors have entered a period of radical change. Information technolojies have affected all sectors and became one of these sectors in the fields of banking, accounting, insurance, audit and finance. While this change affects all of these areas, the scope on the effects of this change on employment. In the first part of the study, digital transformation in the field of banking and finance, in the second part, artificial intelligence Technologies in the banking and finance sector are covered. In the first part of the study, digital transformation in the field of banking and finance, artificial intelligence technologies and the effects in the banking and finance sector are included in the second part. In the last part, the effects of digital transformation, artificial intelligence and robot technologies on business areas in the field of finance were investigated. The effects of digital transformation, artificial intelligence and robotic technologies on recruitment in the banking and finance sectors were analyzed by analyzing current data on job postings on Linkedin, the world's largest website. In the firts dimension of the research, the most advertised employers, job titles and skills in finance, software and information techology services in G7 countries between December 2019 and December 2020 were analyzed from Economicgraph.linkedln. In the second dimension, job postings in the fields of finance, banking insurance, auditing and accounting in Turkey on the Linkedin site in 2021 were also analyzed. Looking at the recruitment on the Linkedin site, it is seen that it is generally oriented towards information technologies. It has concluded that instead of changing current job titles and talents in recruitment, job titles and talents tend to information technologies.