A panel data analysis on the effects of trade facilitation and trading across borders rankings on macroeconomic variables
Ticaretin kolaylaştırılması ve sınır ötesi ticaret sıralamalarının makroekonomik değişkenler üzerindeki etkileri üzerine bir panel veri analizi
- Tez No: 698269
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dış ticarette tarife ve tarife dışı engellerin azaltılması veya kaldırılması, ticaretin kolaylaştırılması ve maliyetlerin düşürülmesi çabaları, dünyada ticaretin serbestleşmesiyle hız kazanmıştır. Ticaretin Kolaylaştırılması Dünya Ticaret Örgütü'nün ve Dünya Gümrük Örgütü'nün önemli gündem maddesidir. Ticaretin kolaylaştırılması, verimliliği, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırmak için ülkeler arasında temel kuralları uyumlu hale getirmeyi amaçlar. DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) tarafından yürütülen çalışmalar da ekonomik faydaya yönelik sonuçları ortaya koymaktadır. Bu çalışma, 2007 - 2019 yılları arasında 63 ülke için, ticaretin kolaylaştırılması ile makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkiyi panel veri analizi ile analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma neticesinde Panel regresyon ve panel nedensellik testi, ticaretin kolaylaştırılması ile makroekonomik değişkenler arasındaki önemli bağlantıyı doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Efforts to reduce or remove tariff and non-tariff barriers, facilitating trade and reducing costs in foreign trade, gained momentum with the liberalization of trade in the world. Trade Facilitation is important agenda of the World Trade Organization. Trade facilitation aims to harmonize basic rules among countries to increase efficiency, transparency, and predictability. The studies conducted by the WTO (World Trade Organization) present results for the economic benefit. This study aims to analyze the relationship between trade facilitation and macroeconomic indicators for 63 countries in the period 2007 - 2019 with panel data analysis. Panel regression and panel causality test confirm the significant linkage between trade facilitation and macroeconomic variables.