Liminal identities: A psychoanalytic approach to selected Asian-American novels
Eşikteki kimlikler: Seçili Asyalı-Amerikalı romanlara psikanalitik bir yaklaşım
- Tez No: 698279
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Psikanaliz, semptomu bir yandan özne ile bedeni, diğer yandan da özne ile öteki arasında gelişen ikili bir diyalektik ilişkisi düzleminde konumlandırdığından, bu çalışmadaki eserler ruhsal bastırma sonucu bir travmanın algılanabilir görüngüsü, dışavurumu olarak incelenmiştir. Tarihlerinden günümüze göç olgusu sebebiyle Asyalı-Amerikalı'ların sahip olduğu tireli kimlikler, günümüzde de hala mücadelesini sürdürmekte ve bu mücadele de edebi eserler aracılığıyla topluma sunulmaktadır. Bu araştırmada, Çinli-Amerikalı yazar Maxine Hong Kingston'nın Kadın Savaşçı: Hayaletler Arasındaki Bir Kızın Anıları (1976), Japon-Amerikalı yazar John Okada'nın No-No Boy (1957), Koreli-Amerikalı yazar Chang-Rae Lee'nin Yerli Konuşmacı (1995) ve Vietnamlı-Amerikalı yazar Monique Truong'un Dilimdeki Acı (2010) adlı eserleri psikanaliz bağlamında Sigmund Freud, Otto Rank ve Julia Kristeva'nın psikanalitik teorileri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since psychoanalysis positions, the symptom on the plane of a dialectical relationship between the subject and the body on the one hand and the subject and the other, the literary works in this thesis are studied as the perceptible expression and manifestation of trauma as a result of repression. Due to the phenomenon of migration from their history to the present, the hyphenated identities that individuals have still continued their struggle today, and this struggle is presented to society through literary works. For this reason, in this thesis, the literary works of Maxine Hong Kingston's Woman Warrior: Memoirs of a Girlhood Among Ghosts (1976), John Okada's No-No Boy (1957), Chang-Rae Lee's Native Speaker (1995), and Monique Truong's Bitter in the Mouth (2010) are examined in the context of psychoanalysis applying the psychoanalytic theories of Sigmund Freud, Otto Rank, and Julia Kristeva.