Havalimanı personellerinin KBRN olaylarına karşı hazırlık algıları ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi; Erzurum ili örneği
Determination of the preparation perception of the airport personnel against CBRN events and the level of knowledge; Example of Erzurum
- Tez No: 698289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sivil Havacılık, Public Administration, Civil Aviation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında; Erzurum Havalimanı personellerinin KBRN olaylarına karşı hazırlık algıları ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi aşamasında bu kişiler tarafından algılanan risk, kişisel koruyucu ekipman kullanımı, gönüllülük ile bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın modeli olarak betimleyici istatistik teknikleri ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada, tesadüfî olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme metoduyla belirlenen bir örnek gruba anket uygulaması yapılmıştır. Toplamda 256 kişi üzerinden 138 kişiye ulaşılmıştır. Ankette demografik soruların yanı sıra algıladıkları risk alanında 9, kişisel koruyucu donanım kullanımı alanında 13, gönüllülük alanında 15 ve bilgi düzeylerini belirleme alanında 20 soru olmak üzere toplam 57 soru bulunmaktadır. Çalışmanın sonucunda; Erzurum Havalimanı personelinin KBRN risk algıları, kişisel koruyucu ekipman kullanımları ve gönüllülük düzeyleri yüksek, fakat bilgi düzeyleri düşük çıkmıştır. KBRN eğitimi alan kişi sayısı düşük çıkmıştır ve eğitimi alanların çoğunluğunun kurum içinde eğitim aldığı sonucuna varılmıştır. Katılımcıların KBRN maruziyet ve kişisel koruyucu ekipman puan ortalamaları, yaşlarına göre değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların kişisel koruyucu ekipman puan ortalamaları, unvanlarına ve KBRN eğitimi alma durumlarına göre değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. KBRN müdahale ekibinde yer alması beklenen kişilerin üniversite dönemindeki müfredatına KBRN dersi eklenmesi gerektiği ve kurum içerisinde düzenli aralıklarla KBRN bilgilerini tazeleme eğitimleri verilmesi önerilir. Personelin eğitim sonrasında tatbikatlarla bilgilerinin pekiştirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; it is aimed to determine the risk, personal protective equipment use, volunteering and knowledge levels perceived by these people and to determine the relationship between them in the stage of determining the preparedness perceptions and knowledge levels of Erzurum Airport personnel against CBRN incidents. Descriptive statistical techniques and regression analysis were used as the model of the study. In the research, a questionnaire was applied to a sample group determined the convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods. In total, 138 people were reached out of 256 people. In addition to demographic questions, the survey includes a total of 57 questions, 9 in the area of perceived risk, 13 in the area of use of personal protective equipment, 15 in the area of volunteering, and 20 in the area of determining the level of knowledge. As a result of the study; CBRN risk perceptions, personal protective equipment use and volunteering levels of Erzurum Airport personnel were high, but their knowledge levels were low. The number of people who received CBRN training was low, and it was concluded that the majority of those who received training received in-house training. When the CBRN exposure and personal protective equipment mean scores of the participants were evaluated according to their age, a statistically significant relationship was found. When the personal protective equipment mean scores of the participants were evaluated according to their titles and CBRN training, a statistically significant relationship was found. It is recommended that people who are expected to take part in the CBRN response team should add a CBRN course to their university curriculum and that CBRN refresher training should be given at regular intervals within the institution. It is recommended to reinforce the knowledge of the personnel with drill after the training.