Organizasyonlarda marka imajının pazarlanmasında sponsorun etkisi: Kongre turizmi sektörü örneği
The effect of the sponsor on marketing the brand image of organizations: The example of congress tourism industry
- Tez No: 698294
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM SONER ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz kuruluşlarında rekabetçi davranış pazarlama alanlarında firmaları yeni arayışlara yöneltmiştir. Rekabet koşullarının değişmesi şirketlerin pazarlama anlayışında bir inovasyona neden olmuştur. Bu yeni rekabet koşullarında bir pazarlama anlayışı olarak sponsorluk dikkat çekmektedir. Organizasyonlar üzerinden yürütülmek istenilen sponsorluklar ile M.I.C.E. sektörü birbirini bir adım öne çıkarmışlardır. Bu birlikteliğin arasındaki uyum ve varsa uyumsuzluğa değinilmek istenmiştir. Buradan hareketle organizasyonlarda marka imajının pazarlanmasında sponsorluğun olumlu, faydalı veya olumsuz etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu etkileşimi belirlemek için literatür taraması sonrasında anket soruları oluşturulmuştur. Hazırlanan anketler İstanbul'da 400 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile SPSS Programı aracılığıyla analiz edilmiştir. En son, analize ait hipotezler sınanmıştır. Araştırma sonucunda, M.I.C.E sektörü organizasyonları üzerinden sponsorluk faaliyetinin marka imajı pazarlanmasında pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this day and age's establisments competitive rivalry on marketing fields swayed companies to fesh quests. Change of conditions of competition led companies to make innovation on marketing perspective. Sponsorhip drew attention as a fresh marketing undertanding an recent conditions of competition. Executable sponsorship via organizations and M.I.C.E. sector drave foward ona another. The harmany and dishermany (if there is) between this togetherness are wanted to be mentioned. From thispoint of view, the purpose is to secify the offimative and adverse impacts at brand image marketing in organizations. Survey questions were constituted in order to determine this interaction offer literatüre review. The group surveyed is 400 people recently. The obtained data is analyzed with explanataryand programme. Finally, the hypotheses of the analysis were tested. As a result of the research, it is confirmed that sponsorship has pozitive inluence on brand image marketing via M.I.C.E sector organizations.