Taraklı ayak yapısına sahip olan kadınların ayakkabı satın alma davranışları ve yaşanan problemler
Shoe purchasing behaviors of women with scalloped feet and problems
- Tez No: 698304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanoğlunun yaşamında geçmişten bugüne kadar, ayakkabı önemli bir yere sahip olmuştur. Gelişen teknoloji, yaşam standartları ve her alanda gelişen yenilikler ile beraber ayakkabı da her geçen gün farklı stil ve tarza bürünmektedir. Özellikle kadın tüketiciler için daha fazla çeşit ve stile sahip olan ayakkabılar, kişiye göre değişen ergonomi, konfor, tarz ve uyum açısından farklı alternatifler sunmaktadır. Türk ayak ölçü standardı ve ayak yapısı ile ilgili sınırlı veriler olması nedeniyle, farklı milletlerin anatomik özelliklerine göre hazırlanmış kalıpların kullanılması, tüketicilerin ayakkabı tercihi ve kullanımı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Özellikle farklı ölçü ve anatomik ayak özelliklerine sahip kişiler her model ayakkabıyı giyememekte, kullandıkları ayakkabı türlerinde farklı sorunlar yaşamaktadır. Bu araştırmada, taraklı ayak yapısına sahip kadın tüketicilerin ayakkabı satın alma davranışları ve yaşadıkları problemler tespit edilmeye çalışılmıştır. Betimsel araştırma yöntemi kullanılan çalışmanın evrenini Kocaeli ilinde ikamet eden kadınlar, örneklemini ise İzmit ve Kartepe ilçesinde ikamet eden taraklı ayak yapısına sahip 190 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplamak amacıyla geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların ayak yapısına uygun ayakkabı modelini satın almada yaşadıkları problemler, ayakkabı konforu ve ergonomisi, ayakkabının kalitesi ve ayakkabının taşıdığı ürün özellikleri olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Kullanımda yaşadıkları problemler ise çoğunlukla modaya uygun ve istedikleri ayakkabı modellerini giyemedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, shoes have had an important place in human life. Along with the developing technology, living standards and innovations in every field, shoes take on a different style and style day by day. The shoes, which have more varieties and styles especially for female consumers, offer different alternatives in terms of ergonomics, comfort, style and harmony that vary according to the person. Due to the limited data on the Turkish foot size standard and foot structure, the use of molds prepared according to the anatomical characteristics of different nations may have negative effects on the choice and use of shoes by consumers. In particular, people with different sizes and anatomical foot characteristics cannot wear every model of shoes, and they experience different problems in the types of shoes they use. In this study, it was tried to determine the shoe purchasing behavior and the problems experienced by female consumers with scalloped feet. The population of the study, in which descriptive research method was used, consists of women residing in Kocaeli province, and the sample consists of 190 women with scalloped feet residing in Izmit and Kartepe districts. In the research, a questionnaire form developed to collect data was used. The obtained data were transferred to the SPSS program and analyzed. As a result of the research, it was concluded that the problems experienced by the participants in purchasing the shoe model suitable for the foot structure, the comfort and ergonomics of the shoes, the quality of the shoes and the product features of the shoes. It was concluded that the problems they experienced in use were mostly fashionable and they could not wear the shoes they wanted.