The allure and tragedy of the degrowth perspective: Hegemonic struggles over green imaginaries
Küçülme perspektinin cazibesi ve trajedisi: Yeşil tahayyüller üzerine hegemonik mücadeleler
- Tez No: 698303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EVREN HOŞGÖR ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, küçülme perspektini Üçlü Kriz bağlamında bir yeşil tahayyül varyantı/türevi olarak tartışacaktır. Bunun için, küçülme perspektifı gündemdeki diğer yeşil tahayyüller olan yeşil kapitalizm, sürdürülebilir kalkınma ve Yeşil Yeni Düzen ile, Üçlü Kriz'e cevap verme ve hegemonik olma potansiyelleri ekseninde karşılaştıracaktır. Bu bağlamda bu tez, öncelikli olarak küçülme perspektinin, Fordist ve post-Fordist birikim rejimlerinin çeşitli konjonktürel ve organik krizlerlerinde büyüme eleştirisi temelli bir perspektif olarak varolmasına rağmen, neden hegemonik bir vizyon olmakta başarısız olduğunu ve sürdürülebilir kalkınma paradigması tarafından soğurulduğunu problematize etmektedir. Bunun akabinde bu çalışma, küçülme perspektifine“jenerasyonlar”atamaktadır. Bu şekilde, pespektifin kendi özelinde ve de haricinde sebeplerden kaynaklanan açmazlarını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, ana teorik çerçeve olarak Düzenleme Okulu ve Gramsci'ci analizi kullanmakta ve böylelikle olası bir“yeşil”sosyoekonomik paradigma içerisindeki tekno-ekonomik paradigmayı, düzenleme araçlarını ve toplumsallaştırma araçlarını anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, metodolojik çerçeve olarak Kültürel Politik Ekonomi geleneğinin çeşitli teorik araçlarını da, teorik çerçeveye ek olarak yer verecektir. Sonuç olarak, geçmiş büyüme eleştirisi eksenli perspektiflerin hegemonik olamamasına sebep olan risklerin, günümüz küçülme perspektifi için tekrar geçerli olduğunu, çünkü küçülmecilerin hegemonya mücadelesinin politik ayağını azımsayarak geçerli bir geçiş stratejisinden yoksun bir dönüşüm projeksiyonu olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis discusses the degrowth perspective as a green imaginary variant in the context of the Triple Crisis. It compares and contrasts degrowth with other contesting green imaginaries i.e., green capitalism, sustainable development and the Green New Deal (GND) in addressing the Triple Crisis and their hegemonic potential in the current interregnum. In this regard, this thesis primarily problematizes why the degrowth perspective failed to become the hegemonic vision as a growth critical perspective and was absorbed by its alternatives, despite its theoretical influence over the course of several organic and conjunctural crisis moments of the Fordist and post-Fordist accumulation regimes. The thesis attributes generations to degrowth perspective, in order to reveal the internal and external shortcomings it has carried along since its emergence. The thesis will employ Regulation Approach (RA) and Gramscian analysis as the main theoretical framework, along with several methodological instruments from Cultural Political Economy (CPE), to understand the dynamics behind the alternative techno-economic paradigm(s), mode of regulation and mode of societalization in a prospective“green”socioeconomic paradigm. Consequently, it is argued that the risks that the previous growth critical perspectives have experienced are still relevant for contemporary debates over degrowth, as degrowth underestimates the political struggle to become hegemonic and arises as a transformation projection without a valid transition strategy.