Yabancıların sosyal güvenlik hakları
Social security rights of foreigners
- Tez No: 698314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal Güvenlik Hukuku, ülkemizde ve diğer ülkelerde, gerek toplumsal gerek çalışanlar açısından zorunlu bir gereksinim olarak ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde toplumdaki bireylerin görmüş olduğu zararlar ile karşı karşıya kaldığı riskler ve toplum refahının giderek azalması bu hukuk dalının meydana gelmesini sağlamıştır. Sosyal güvenlik hukuku öncelikle toplumdaki bireylerin refahını, çalışanların güvenliği ve huzurunu esas almıştır. Bu esaslar neticesinde ülkemizde sosyal güvenlik hukuku alanı ile ilgili çalışmalar sürdürülmektedir. Çalışmamızda ise sosyal güvenlik hukuku açısından en önemli gereksinim olan eşitlik ve sosyal adaletin sağlanması ihtiyacı gereği yabancı konumunda bulunan kişilere sağlanmış olan sosyal güvenlik hakları ve buna ilişkin sosyal yardımlar incelenmiştir. Bununla birlikte, çalışmamızda ağırlıklı olarak ülkemizde bulunan yabancıların sosyal güvenlik haklarını, iç hukuk kuralları ile ülkemizle gerek iki taraflı gerek çok taraflı yapılmış olan sözleşmeler açısından değerlendireceğiz. Çalışmamızın daha iyi kavranması ve konunun daha ayrıntılı ele alınmasını sağlamak amacıyla ise doktrin görüşleri, Yüksek Mahkeme kararları ve örnek olay uygulamalarına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Social security law emerged as a necessity both for society and employees. Damages of individuals had with in time, risks they have been facing with and decrise in public wealth have provided this brunch of law to emerge. Social security law primarily based on wealth of individuals in society, security and confort of employees. As a result of these essentials, studies on social security law are continuing in our country. In our study, social security rights provided to foreigners as a requirement of equality and social justice, which are the most important requirement in terms of social security law, and related social aids were examined. However, in our study, we will mainly evaluate the social security rights of foreigners who are in our country, in terms of domestic law rules and both bilateral and multilateral agreements with our country. Doctrine views, Supreme Court decisions and case studies will be discussed in order to understand our study better and provide a more detailed discussion of the subject.