Sosyal medya kullanımı ile öfke ifade tarzları ve duygusal zekâ arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media use and anger expression styles and emotional intelligence
- Tez No: 698313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, 18 yaş ve üzeri bireylerin sosyal medya kullanımı ile öfkeyi ifade biçimleri ve duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırma Şubat-Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul il sınırları içerisinde sosyal medyayı aktif kullanan 392 kişinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Katılımcılara, Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Sosyal Medya Kullanım Ölçeği ve Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği-Kısa Formu doldurmaları sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyet ile katılımcıların Öfke ifade tarzı (İçe dönük) ve Duygusal Zekâ (İyi Oluş) boyutları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yaş değişkenine göre, 18-24 yaş arasındaki katılımcıların Sürekli Öfke, Öfke Dışa ve Öfke İçte boyutu puanlarının 25-34 ve 35 ve üstü katılımcılardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Eğitim değişkenine göre ise sadece Duygusal Zekâ (İyi Oluş) alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sosyal medya kullanımı bakımından ise yaş ve cinsiyete göre tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Eğitim düzeyine göre ise, sadece SMÖ (Sosyal bütünleşme ve duygusal bağlantı) alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Korelasyon analiz sonuçlarına göre, ölçekler arası önemli bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of current study is to examine the relationship between the use of social media and the expressions of anger and emotional intelligence levels of individuals aged 18 and over. The research was carried out by 392 active users of social media in Istanbul between February-March 2020. Participants were filled out Anger Expression Style Scale, Social Media Usage Scale and Emotional Intelligence Feature Scale-Short Form. According to the results, a significant difference was found for gender with respect to the anger expression style (anger-in) and Emotional Intelligence (Well-Being) sub scale scores. In respect of the age variable, it was determined that participants with age group of 18-24 had higher continuous Anger, Anger - Out and Anger - In scores than 25-34 and more than 35 age group participants. Based on the level of education, however, a significant difference was found just in the Emotional Intelligence - Well-Being subscale. In terms of social media usage, a significant difference was found in all subscale scores according to the age and gender. But, regards the education level, just in Social integration and emotional connection subscale scores there was demonstrated significant differences. According to the correlation analysis, no significant relationship was found between scales.