İnternet kullanımının psikolojik iyi oluş ve yalnızlık durumu açısından incelenmesi
Examination of internet use in terms of psychological well-being and loneliness
  1. Tez No: 698323
  2. Yazar: EMRE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN NEDİM BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın temel amacı internet kullanımının, psikolojik iyi oluş ve yalnızlık durumu açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda internet bağımlılığı, psikolojik iyi oluş ve yalnızlık arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışmada betimsel ve ilişkisel araştırma modelleri kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi anket ile toplanmıştır. Ankette İnternet Bağımlılığı, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş ve UCLA-LS Yalnızlık ölçekleri ve Sosyo-Demografik Form yer almıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 kullanılarak nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya toplam 412 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaklaşık %90'ının yaşadığı evde internet aboneliği bulunmaktadır. Ancak katılımcıların genel olarak düşük düzeyde internet bağımlılığı ve yalnızlık ile yüksek düzeyde psikolojik iyi oluşa sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is the examination of internet use in terms of psychological well-being and loneliness. For this purpose, the relationships between internet addiction, psychological well-being and loneliness were examined. The descriptive and correlational research designs were used in this study. The data were collected by the online survey. The survey included Internet Addiction, Warwick-Edinburgh Mental Well-being, and UCLA-LS Loneliness scales and a Socio-Demographic Form. The collected data were evaluated by quantitative analysis methods using SPSS 25.0. A total of 412 people participated in the study. Approximately 90% of the participants have an internet subscription at home. However, it was observed that the participants generally had low levels of internet addiction and loneliness, and good psychological well-being.