Sosyal hizmet ve şiddet: İstanbul örneğinde nitel bir araştırma
Social services and violence: A qualitativ research in İstanbul example
- Tez No: 698324
- Danışmanlar: DOÇ. ABDURRAHMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Toplumsal refahın arttırılmasındaki sosyal politikaların alan uygulayıcısı olan sosyal hizmet uygulamaları, aynı zamanda çeşitli sebeplerden ötürü yaşamsal becerilerde zorluk yaşayan bireylere destek veren, yönlendirici olan bir eylemliliğe sahiptir. Bu alanın emekçileri, çok önemli bir işlevi de yürütmelerine karşın, toplumsal alanda bir o kadar da görünmezdirler. Sosyal hizmet çalışanları mesleklerinin doğasından kaynaklanan sorunlarla mücadele ederken, toplumsal kökenleri de olan şiddete maruz kalabilmektedir. Buradan yola çıkan bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki sosyal hizmet alanının devlet temsili yürütücüsü olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığının İstanbul İl Müdürlüğüne bağlı olarak çocuk, yaşlı, engelli, kadın gibi toplumun başat alanlarında görev yapan sosyal hizmet çalışanlarının şiddeti nasıl tanımladığı, nasıl algıladığı ve gözlemlediğini anlamaktır. Şiddet toplumda birey ya da bireylere yönelik, makro ölçüde yıkıcı etkiye sahip bir fenomendir. Uygarlık tarihince sürekli kendine yeni uygulayıcı özneler yaratan şiddet, toplumun normlarında ve dinamiklerinde kemikleşmiştir. Şiddete karşın çözüme yönelik arayışlarda, toplumbilime ve sosyal politika uygulayıcısı olan sosyal hizmete ayrı görev düşebilmektedir. Bu nedenden ötürü, şiddete karşı disiplinler arası bir bütüncüllükle çalışılmalıdır. Toplumun sınıfsal olarak çok yönlü, tüm gruplarını tanıyan ve onlarla çalışan sosyal hizmet alanının; gerek hizmet verdiği grup tarafından kendisine yönelik şiddet içeren tutumlarını nasıl anlamlandırdığı gerek çoklu eksende şiddetin toplumdaki dinamiklerinin öğrenilmesinin fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Türkiye'de yapılan sosyal hizmet çalışmaları içerisinde araştırılması istenilen konuya yakın nicel tez çalışmaları mevcuttur. Yurtdışında yapılan çalışmalarda da yine ağırlıklı olarak nicel çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmanın nitel bir çalışma olarak Türkiye'de ilk örnek olması ve söz konusu çalışmanın İstanbul gibi sosyokültürel zenginliğe sahip bir yerde çalışma deneyimine sahip olan sosyal hizmet çalışanları ile yapılması önemlidir. Böylelikle 23 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme rehber formu ile derinlemesine görüşme tekniği uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcılardan elde edilen bulgular; sosyal hizmet ve meslek alanındaki fikirler, şiddet kavramı, deneyimi ve şiddetin anlamlandırılması, şiddetin toplumdaki görünürlük halinin sosyal hizmet ile ilişkisi, sivil toplumun sosyal hizmet alanındaki rolünün değerlendirilmesi ve şiddetin çözümünde farklı meslek gruplarının yaklaşımı ile toplumda şiddete yönelik yapılacakların değerlendirilmesi olarak kategorilere ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social service practices which are field practitioners of social policies in boosting social welfare also have an actuality which guides, provides support to individuals who have difficulty in vital skills due to various reasons. While laborers of this field carry out a very important function, they are yet invisible in social sphere. When social workers combat problems that are inherent in their occupations, they can be subject to violence which also has social roots. This research that sets off herefrom intends to comprehend how social workers, affiliated to Istanbul Provincial Directorate of the Ministry of Family, Labor and Social Services, governmental executive of social service field in Turkey, serving at top level domains of the society such as children, the elderly, the handicapped, women define, perceive and observe violence. Violence is a phenomenon that has destructive impact at macro extent towards individual or individuals in the society. Violence which constantly created new practitioner subjects throughout history of civilization ossified in norms and dynamics of the society. In case of a quest for solution against violence, a distinct duty may fall upon sociology and social service which is social policy practitioner. Due to this reason, scientists have to work against violence with inter-disciplinary holism. It is considered that how field of social service of the society which is multi-directional by class, knows all groups and works with them make sense of attitudes containing violence towards itself by very group to whom it provides service and learning social dynamics of violence in multiple-axis would be beneficial. Quantitative thesis studies close to the subject wished to be researched exist within social service studies performed in Turkey. Also among studies performed overseas, there are quantitative studies predominantly. It is significant that the study is first example in Turkey as a qualitative study and the study in question is performed with social workers who have work experience in a location like Istanbul with has socio-cultural richness. Therefore, we implemented depth interview with 23 people by means of semi-structured interview guide form. Findings obtained from participants at conclusion of the study were divided into categories and examined as opinions in social service and area of occupation, concept, experience of violence and making sense of violence, relationship of visibility of violence in the society with social service, assessment of role of civilian society in the field of social service and approach of different occupational groups in solution of violence as well as assessment of actions to be taken against violence in the society.