Türk Borçlar Kanunu kapsamında satım sözleşmesinde ayıptan doğan sorumluluk
The liability due to defects in the purchase agreement under the Turkish Code of Obligations
- Tez No: 698322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BAŞ SÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Satıcının ayıptan doğan sorumluluğu Türk Borçlar Kanunu m.219-231 arasında düzenlenmiştir. Satıcı, alıcının satılandan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan niteliklerin veya vaat ettiği niteliklerin satılanda bulunmamasından sorumludur. Satıcının ayıptan doğan sorumluluğuna başvurabilmek için birtakım şartların varlığı aranır. Yanı sıra alıcının da üzerine düşen külfetleri zamanaşımı sürelerini de göz önünde bulundurarak yerine getirmesi gerekir. Satıcı ayıba karşı sorumluluğu tutulabiliyorsa, alıcı sayılan seçimlik hakları kullanabilir: satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme; satılanı alıkoyup ayıp oranında satım bedelinden indirim isteme; aşırı bir masraf gerektirmediği halde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme; imkân varsa, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme. Alıcı ayrıca genel hükümlere göre tazminat talep edebilir. Alıcı seçimlik haklarını kullanması konusunda, seçimlik hakların kullanılmasının sınırlandırılmasına ilişkin özel düzenlemeler de incelenmelidir. Taşınır satımında ayıptan doğan sorumluluğa ve dolayısıyla seçimlik haklara ve hakların kullanılmasının sınırlandırılmasına ilişkin hükümler -TBK m.244-246 hükümleri de dikkate alınarak- kıyas yolu ile taşınmaz satımına da uygulanır.
Özet (Çeviri)
The seller's liability due to defects is regulated between Articles 219 and 231 of the Turkish Code of Obligations. The seller is responsible due to lack of promised qualifications or that eliminate or significantly reduce the benefits that the buyer expects from the purchased object. In order to invoke the seller's liability due to defects, certain conditions must be met. In addition, the buyer must fulfill the burdens by considering the limitation periods. If the seller can be held liable due to defect, the buyer may exercise the following optional rights: revocation of the agreement by notifying that the purchased object is ready to be returned; detaining the purchased object and requesting reduction in the purchase price in the proportion of the defects; unless its reparation is too expensive, requesting free reparation of the purchased object at the seller's cost and expense; if possible, asking for the replacement for damages according to the general terms is reserved. The buyer also has right to claim compensation for damages according to the general terms. Special regulations regarding the exercising limitations on the optional rights should also be examined while the optional rights are exercised by the buyer. The provisions regarding the liability due to defects in the purchase of movable properties and therefore provisions regarding the optional rights and the limitation of the exercising these rights -taking into account the provisions of the TCO Articles 244-246- are also applied to the purchase of real estate by analogy.