Enflasyon hedeflemesi rejiminde döviz kuru geçiş etkisi: Türkiye üzerine ekonometrik bir analiz
Exchange rate pass-through in inflation targeting regime: An econometric analysis on Turkey
- Tez No: 698325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, enflasyon hedeflemesi rejiminin uygulandığı yıllarda Türkiye'de döviz kurunda meydana gelen dalgalanmaların ithalat, üretici ve tüketici fiyatları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Veri seti enflasyon hedeflemesi rejiminin uygulanmaya başlandığı yıl referans alınarak 2002:01-2020:12 olarak belirlenmiştir. Literatürde yer alan çalışmalardan farklı olarak değişkenler arasındaki ilişki ikili VAR modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin enflasyon hedeflemesi deneyimine ilişkin iki temel konu incelenmiştir. Bunlardan birincisi, döviz kurunda meydana gelen değişimlerin fiyatlara hangi oranda geçiş yaptığının hesaplanmasıdır. İkincisi ise, belirlenen geçiş oranlarının döviz kurlarına göre gösterdiği farklılıkların belirlenmesidir. Analiz sonuçlarına göre döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların üretici ve tüketici fiyatları üzerindeki etkisinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Buna ek olarak fiyat değişkenlerinin ABD Dolarına kıyasla Euro'da yaşanan değişimlere karşı daha hassas olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of fluctuations in the exchange rate on import, producer and consumer prices in the years in which implementation of the inflation targeting regime in Turkey were examined. The data set has been determined as 2002:01-2020: 12, with reference to the starting year of the inflation targeting regime. Unlike other studies in the literature, the relationship between variables was analyzed using bivariate VAR models. In this study, two main issues on Turkey's inflation-targeting experience was examined. The first of these is the transition of changes in the exchange rate to prices, the Second is the differences between the determined pass-through rates according to the selected exchange rate variables. According to the analysis results, it has been observed that the effect of fluctuations in exchange rates on producer and consumer prices is higher. In addition, it has been determined that price variables are more sensitive to changes in the Euro compared to the US Dollar.