Otostop
Hitchhiking
  1. Tez No: 698334
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasının ana hedefi; Günümüzde hasta olduğu bilinmeden, davranışları neticesiyle dışlanan birçok insanın içinde yaşamış olduğu sorunların dışa vurumudur. Yalnızlıktan bunalmış ve kendini dışlamış bir insanın aklının ona oynadığı oyunların bir parçası ve yaşamış olduğu gerçekliklerin yansıması olarak ele alınmıştır. Bu kısa filmde ele alınan konu bir insanı zalim yapan şey kendi zihni ve fikirleri değil sosyal çevresidir. Toplumda içine kapanık, kendini ifade edemeyen ve bir gün bunun bir patlamasının yaşanacağını aklına kazıyan bireylerin toplumda yer edinememesi ve görünmez olması ele alınmıştır. Karakterler şehrin hareketli yaşantısından uzaklaşmış gibi gözükse de aslında o hayatın dışlanmışları olarak yollarına devam etmektedirler. Birbirini hiç tanımayan iki insanın bir tesadüf sonucu bir araya gelmesi ve ana karakterin hastalığı sebebiyle aslında öyle birinin olmadığının anlaşılması hikâyenin çarpıcı yönüdür. Kısa filmde anlatılan hikâyede izleyicinin kendini sorgulaması, etrafında tanıdığı insanlar üzerinden örnekler düşünmesi ve en önemlisi kendisinin bu konuda nasıl bir davranış sergilediğinin farkındalığı amaçlanmıştır. Psikolojide derin bir yere sahip olan şizofreninin her kişide farklı yaşanması, topluma göre şekillenmesi ve kişinin düşüncelerinin artışı göz önüne getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is; It is an expression of the problems experienced in the minds of many people who are excluded as a result of their behavior without knowing that they are sick at the day. It is considered as a part of the games played by the mind of a person who is overwhelmed by loneliness and excluded himself and a reflection of the realities he has lived. In this short movie, the thing makes a person cruel is not about his own mind and ideas, it is because of his social environment. It is consires that individuals who are introverted in the society, who cannot express themselves and who have thought that an explosion of this will happen one day, cannot find a place in the society and become invisible. Although the characters seem to have moved away from the vibrant life of the city, they actually continue on their way as the excluded from that life. Two people who never knew each other came together by chance and the realization that there is no such person due to the main character's illness is the striking aspect of the story. In the story told in the short film, it is aimed for the audience to question themselves, to think about examples of people around them, and most importantly, to be aware of how he behaves in this regard. The fact that schizophrenia, which has a sufficient place in psychology, is experienced differently in every person, is shaped according to the society and the increase of one's thoughts has been taken into account.