Konfüçyüs'ün ahlak öğretisinde toplum ve devlet ilişkisi
The realationship between society and state in Confucius moral teaching
- Tez No: 698333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YILDIZ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Konfüçyüs, eski Çin felsefesinin itici kuvvet olarak kendisine dayandığı Lao Tsu ile beraber en önemli şahsiyettir. Konfüçyüs felsefesi daha çok ahlak felsefesi ve siyaset felsefesinin iç içe geçtiği bir yapıdadır. Fizik ötesi düşünüş olarak sadece evrendeki düzenden ve bu düzen içerisinde gök ile yerin birbirlerini dengeleyen unsurlar olduğunu ve bu unsurlar arasındaki uyumu sağlayacak köprünün eski Çin inanışına uygun bir şekilde hükümdar olduğunu dile getirmiştir. İnsanın hayattayken yakalaması gereken ideal denge, düzen ve uyum düşüncesi buraya dayanmaktadır. Konfüçyüs'e göre bu ahenk öyle bir ahenktir ki tüm insan eylemlerinin çıktığı yegane köktür. Bu ahenk tüm davranışlarda takip edilmesi gereken yoldur. Bu ahenk ve uyumun nefsani duygulara kapılmamak onları kontrol altında tutmakla sağlanacağını belirtmiştir. Bunun yanında gökler ile yer arasındaki uyumun kurucusu olarak hükümdar, Göğün yeryüzündeki vekili, yerin ve toplumun reisi konumundadır. Eğer üzerine düşen bu unsurlar arasındaki dengeyi kurma vazifesini başaramazsa bu yetkinin elinden alınacağını da savunmuştur. Konfüçyüs felsefesinde belki de en önemli unsur 'ren' diye adlandırılan insanlık sevgisidir. Çin düşünce tarihinde bu insanlık erdemini bu derece yüksek değere taşıyan da yine Konfüçyüs olmuştur. Bu bakımdan ren'e ulaşmış kişilerden oluşan toplum ve bu kişiler tarafından idare edilen devlet Konfüçyüs'ün en büyük arzuları olmuştur. Konfüçyüs kendinden önceki anlayıştan farklı olarak ren'e ulaşmış asil insanın aristokrat bir kimlikten ziyade bilge, cesur, adil, dürüst, atalara saygılı olmak gibi erdemlere sahip olması gerektiği düşüncesini benimsemiş ve yaymaya çalışmıştır. Bu şekilde bir iyi insan olmaya ve iyi yaşamaya dair nasihatler toplamı olarak da nitelendirilebilecek öğretisi, erdemler üzerine kuruludur. Bu temel erdemler de başta insanlık sevgisi olmak üzere törelere uyma, atalara saygı, ölçülü olma, adına yakışır davranışlarda bulunma, dürüst olmak, adil olmak, bilgili olmak, sadakat, merhamet, cesarettir.
Özet (Çeviri)
Confucius is the most important figure, along with Lao Tsu, on which ancient Chinese philosophy depended on him as the driving force. Confucian philosophy is more in a structure where moral philosophy and political philosophy are intertwined. He stated that, as a metaphysical thinking, only the order in the universe and within this order are the elements that balance the sky and the earth, and that the bridge that will ensure the harmony between these elements is the ruler in accordance with the ancient Chinese belief. The idea of ideal balance, order and harmony that a person should achieve in life is based here. According to Confucius, this harmony is such a harmony that it is the only root from which all human actions take place. This harmony is the way to be followed in all behaviors. He stated that this harmony and harmony can be achieved by not being caught in egoistic feelings and keeping them under control. In addition, the ruler is the founder of the harmony between the heavens and the earth, the deputy of the heavens on the earth, and the leader of the earth and society. He also argued that if he fails to achieve the task of establishing the balance between these elements, this authority will be taken away. Perhaps the most important element in Confucian philosophy is the love of humanity called 'ren'. In the history of Chinese thought, it was also Confucius who carried this human virtue to such a high value. In this respect, the society of people who have reached the ren and the state governed by these people have been the greatest desires of Confucius. Confucius, unlike his predecessor, adopted the idea that the noble person who reached the color should have virtues such as being wise, brave, fair, honest, respectful to ancestors rather than an aristocratic identity and tried to spread it. His doctrine, which can be described as the sum of advices about being a good person and living well in this way, is based on virtues. These basic virtues are primarily love of humanity, obedience to customs, respect for ancestors, being moderate, acting in line with the name, being honest, fair, knowledgeable, loyalty, compassion, and courage.