Tasarım odaklı düşünme yaklaşımı: Mobil uygulama tasarımı örneği
Design thinking methodology: Mobile application design example
- Tez No: 698335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesine paralel olarak mobil cihazların kullanım oranları artmaktadır. Üretim arzının artmasıyla fiyatlarının daha ulaşılabilir hale gelmesi ve günlük hayatımızdaki birçok işlemi yapabilir durumda olmamız bu cihazların geniş yığınlara ulaşmasında etkili olmuştur. Mobil cihazlar, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmasının yanında, fiziksel temas gerektirmeden birçok işlemi hızlıca yapabilmemize imkan sağlamaktadır. Tasarım Odaklı Düşünme, karmaşık sorunları çözmek ve hedef kitle için kullanışlı çözümler üretmek için uygulanan bir yaklaşımdır. Günümüzde bilim, sanat, teknoloji gibi farklı alanlarda yenilikçi şirketler ve bireyler tarafından kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından birisi de mobil uygulamaların arayüz tasarım sürecidir. Bu çalışmada tasarım odaklı düşünme, insan odaklı tasarım, katılımcı tasarım, mobil cihazlar gibi kavramlar açıklanmaya çalışılmış ve tasarım odaklı düşünme yaklaşımının mobil uygulama tasarımında kullanımı Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in parallel with the advancement of technology, the usage rate of mobile devices is increasing. With the increase in the production supply, the prices becoming more accessible and the fact that we can perform many operations in our daily life have been effective in reaching large masses of these devices. Besides making life easier for users, mobile devices enable us to perform many operations quickly without requiring physical contact. Design Thinking is an approach applied to solve complex problems and generate useful solutions for the target audience. Today, it is used by innovative companies and individuals in different fields such as science, art, technology. One of its usage areas is the interface design process of mobile applications. In this study, concepts such as design thinking, human centered design, participatory design, mobile devices were tried to be explained and the use of design thinking in mobile application design was examined through the Hayat Eve Sığar application.